Wywoływanie zdjęć o rozmiarze 9x13 cm

Format zdjęć

Odbitki 9x13

Wywoływanie zdjęć w formacie 9x13

Odbitki zdjęć w formacie 9x13, to najmniejszy możliwy rozmiar zdjęć do wywołania dostępny na rynku fotograficznym i zarazem najtańsza opcja. Wywoływanie zdjęć w tym rozmiarze, to dobry pomysł jeśli potrzebujemy sporej ilości odbitek albo nasze zdjęcia nie są zbyt dobrej jakości i potrzebujemy rozwiązania, które ukryje niedoskonałości. Stosunek w tym formacie wynosi 3:4.

Małe zdjęcia - zastosowanie

Format zdjęć 9x13 stanowi bardzo dobre zastosowanie w kilku przypadkach. Przede wszystkim pozwala on na spore oszczędności w przypadku gdy składamy zamówienie na wywołanie zdjęć w dużej ilości kopii. Małe zdjęcia świetnie nadają się jako baza do wszelkiego rodzaju kolaży fotograficznych - do oryginalnych prezentów dla ukochanej osoby czy jako materiały do gazetki szkolnej. Możemy swobodnie powycinać interesujące nas elementy ze zdjęcia i tworzyć swoją własną kompozycję. Przy składaniu zamówienia na wywoływanie zdjęć, Foto Print oferuje opcję ręcznej korekty zdjęcia.

Papier Błyszczący czy Matowy?

Papier Fujicolor Standard czy Fujicolor HD Supreme?

Papier Fujicolor Standard Crystal Archive
Papier Standard gwarantuje wywołanie zdjęć z wysokim nasyceniem kolorów, dobry kontrast odbitki, poprawne oddanie ostrości zdjęcia, a przede wszystkim optymalną relację jakości w stosunku do ceny.
Największą zaletą jaką daje wywoływanie zdjęć w formacie 9x13 jest ich atrakcyjna cena.
Cennik na wywołanie zdjęć na papierze Standard prezentuje się następująco:
 • Zamówienie od 500 zdjęć - 0,25 zł
 • Zamówienie 300 - 499 zdjęć - 0,29 zł
 • Zamówienie 200 - 299 zdjęć - 0,34 zł
 • Zamówienie 100 - 199 zdjęć - 0,36 zł
 • Zamówienie 10 - 99 zdjęć - 0,38 zł
 • Zamówienie do 9 zdjęć - 0,19 zł
Papier Fujicolor Professional
Papier Fujicolor HD Supreme jest nieco grubszy i zapewnia najwyższą jakość zdjęć: bardzo wysokie nasycenie kolorów, bardzo dobre oddanie czerni i szarości, wysoki kontrast odbitki, bardzo dobre oddanie ostrości zdjęcia.
Wywołanie zdjęć na papierze Fujicolor HD Supreme ma następujące ceny:
 • Zamówienie od 500 zdjęć - 0,33 zł
 • Zamówienie 300 - 499 zdjęć - 0,38 zł
 • Zamówienie 200 - 299 zdjęć - 0,43 zł
 • Zamówienie 100 - 199 zdjęć - 0,45 zł
 • Zamówienie 50 - 99 zdjęć - 0,46 zł
 • Zamówienie do 49 zdjęć - 0,48 zł

Sposoby kadrowania

Aparaty cyfrowe wykonują zdjęcia w dwóch różnych proporcjach boków - 3:2 lub 4:3. Ma to znaczenie w momencie wybierania formatu zdjęć, które muszą być wcześniej odpowiednio skadrowane. Jeśli proporcje ustawione w naszym aparacie zgadzają się z proporcjami zamawianych odbitek, fotografia będzie równo nałożona na całości. W innym przypadku musimy wybrać jeden ze sposobów kadrowania:
 • 1.    

  FIT - wpasowanie zdjęcia

  FIT polega na wpasowaniu przesłanego zdjęcia cyfrowego do wybranego formatu tak, że cały obraz mieści się w kadrze, jednak pozostawione są białe paski z boku. Zalecamy wybór pełnego kadru wtedy, gdy ważne elementy zdjęcia znajdują się u góry lub na dole i nie mogą zostać przycięte.
 • 2.    

  FILL - nałożenie zdjęcia

  FILL polega na nałożeniu zdjęcia cyfrowego na wybrany format odbitki w taki sposób, że niewielki fragment u góry i na dole zostaje przycięty. Zalecamy wybór kadru bez ramki w większości przypadków, jeśli główny temat zdjęcia znajduje się centralnie na fotografii oraz w czasie zamawiania formatów kwadratowych (w których przycinane są najczęściej również boki obrazu).
 • 3.    

  FILL z ramką

  FILL z ramką polega na nałożeniu pliku z fotografią na odbitkę tak, że dookoła powstaje biała ramka wokół zdjęcia o grubości ok. 5 mm. Zalecamy tę opcję wtedy, gdy chcemy uzyskać dodatkowe efekty wizualne lub zależy nam na zachowaniu całego kadru. Należy mieć na uwadze to, że ze względów technologicznych wszystkie fotolaby przycinają zdjęcie o ok. 1,5 mm na obwodzie.
Sposoby kadrowania
Większość aparatów cyfrowych ma możliwość ustawienia proporcji boków, która powinna być dostępna z poziomu menu. Jeśli możemy jedynie wybrać długość i szerokość zdjęcia, np. 1600x1200 px, powinniśmy podzielić przez siebie te wartości, otrzymując wskazówkę odnośnie proporcji. Jeśli wynik dzielenia wynosi ok. 1,5, nasz aparat wykonuje zdjęcia w formacie 3:2, a ok. 1,3 oznacza format 4:3.
Najpopularniejsze formaty odbitek dostępne w fotolabie FotoPrint i proporcje boków:
Decydując się na jeden z niestandardowych rozmiarów odbitek np. formaty kwadratowe lub panoramiczne, powinniśmy rozważyć wszystkie dostępne opcje kadrowania. Pamiętajmy również o tym, że nie wszystkie ramki czy albumy na zdjęcia są dostosowane do wybranych przez nas formatów odbitek. Przed złożeniem zamówienia powinniśmy upewnić się, że nie będziemy zmuszeni przycinać zdjęć ręcznie.
Graficy pracujący w naszym laboratorium szczegółowo oceniają każde zdjęcie i dopasowują je do wybranego, podczas zamawiania odbitek, sposobu kadrowania. Jeśli jednak chcą Państwo samodzielnie wykadrować zdjęcia przed przesłaniem ich do fotolabu FotoPrint, polecamy skorzystanie z darmowych programów dostępnych w Internecie.
Płatności
Rzetelna firma
(C) 2006-2024 Wszelkie prawa zastrzeżone.