Wywoływanie zdjęć o rozmiarze 10x15 cm

Format zdjęć

Odbitki 10x15

Format 10x15 - wywołanie zdjęć

Odbitki w formacie 10x15, to najpopularniejszy wybór amatorów fotografii. Złożenie zamówienia na wywołanie zdjęć w tych rozmiarach najczęściej ma na celu uzupełnienie domowych albumów fotograficznych o kolejne zdjęcia. Stosunek proporcji boków wynosi 2:3. Wywoływanie zdjęć można nam zlecić na stronie internetowej Foto Print. Wywołane zdjęcia można odebrać w wielu punktach odbioru na terenie całego kraju.

Fotografia cyfrowa - wywoływanie zdjęć w prosty sposób

Mimo że codziennie robimy dziesiątki, a może nawet i setki zdjęć za pomocą naszych smartfonów i aparatów cyfrowych, to bardzo często zapominamy je później wywołać. Fotolab internetowy Foto Print znalazł rozwiązanie tego problemu i oferuje wywołanie zdjęć w prosty i szybki sposób. Rozmiar zdjęć 10x15 idealnie nadaje się do wywoływania naszych codziennych zdjęć do albumów fotograficznych.

Papier Błyszczący czy Matowy?

Papier Kodak Standard czy Kodak Premier Professional?

Papier Kodak Standard
Jeśli mamy ograniczony budżet, to warto skorzystać z wersji Standard. Ten rodzaj papieru cechuje optymalny stosunek cena-jakość i możemy być pewni, że nasze odbitki będą miały dobry kontrast, wysokie nasycenie kolorów i wierną ostrość. Ceny wywołania zdjęć w formatach 10x15 za wywoływanie zdjęć na papierze Standard prezentują się następująco:
 • Zamówienie od 9000 zdjęć - 0,15 zł
 • Zamówienie 1000 - 8999 zdjęć - 0,19 zł
 • Zamówienie 500 - 999 zdjęć - 0,21 zł
 • Zamówienie 200 - 499 zdjęć - 0,22 zł
 • Zamówienie do 199 zdjęć - 0,23 zł
Papier Kodak Professional Endura
Natomiast zdjęcia na papierze Kodak Premier Professional są nieco grubsze i gwarantują najwyższą jakość. Wywoływanie zdjęć w tej wersji pozwala na uzyskanie doskonałych parametrów takich jak: nasycenie kolorów, balans czerni i bieli, ostrość i kontrast. Nasza usługa na wywołanie zdjęć na papierze Kodak Premier Professional, kosztuje w zależności od wielkości zamówienia:
 • Zamówienie od 1000 zdjęć - 0,32 zł
 • Zamówienie 500 - 999 zdjęć - 0,35 zł
 • Zamówienie 300 - 499 zdjęć - 0,36 zł
 • Zamówienie 100 - 299 zdjęć - 0,38 zł
 • Zamówienie do 99 zdjęć - 0,39 zł

Sposoby kadrowania

Aparaty cyfrowe wykonują zdjęcia w dwóch różnych proporcjach boków - 3:2 lub 4:3. Ma to znaczenie w momencie wybierania formatu zdjęć, które muszą być wcześniej odpowiednio skadrowane. Jeśli proporcje ustawione w naszym aparacie zgadzają się z proporcjami zamawianych odbitek, fotografia będzie równo nałożona na całości. W innym przypadku musimy wybrać jeden ze sposobów kadrowania:
 • 1.    

  FIT - wpasowanie zdjęcia

  FIT polega na wpasowaniu przesłanego zdjęcia cyfrowego do wybranego formatu tak, że cały obraz mieści się w kadrze, jednak pozostawione są białe paski z boku. Zalecamy wybór pełnego kadru wtedy, gdy ważne elementy zdjęcia znajdują się u góry lub na dole i nie mogą zostać przycięte.
 • 2.    

  FILL - nałożenie zdjęcia

  FILL polega na nałożeniu zdjęcia cyfrowego na wybrany format odbitki w taki sposób, że niewielki fragment u góry i na dole zostaje przycięty. Zalecamy wybór kadru bez ramki w większości przypadków, jeśli główny temat zdjęcia znajduje się centralnie na fotografii oraz w czasie zamawiania formatów kwadratowych (w których przycinane są najczęściej również boki obrazu).
 • 3.    

  FILL z ramką

  FILL z ramką polega na nałożeniu pliku z fotografią na odbitkę tak, że dookoła powstaje biała ramka wokół zdjęcia o grubości ok. 5 mm. Zalecamy tę opcję wtedy, gdy chcemy uzyskać dodatkowe efekty wizualne lub zależy nam na zachowaniu całego kadru. Należy mieć na uwadze to, że ze względów technologicznych wszystkie fotolaby przycinają zdjęcie o ok. 1,5 mm na obwodzie.
Sposoby kadrowania
Większość aparatów cyfrowych ma możliwość ustawienia proporcji boków, która powinna być dostępna z poziomu menu. Jeśli możemy jedynie wybrać długość i szerokość zdjęcia, np. 1600x1200 px, powinniśmy podzielić przez siebie te wartości, otrzymując wskazówkę odnośnie proporcji. Jeśli wynik dzielenia wynosi ok. 1,5, nasz aparat wykonuje zdjęcia w formacie 3:2, a ok. 1,3 oznacza format 4:3.
Najpopularniejsze formaty odbitek dostępne w fotolabie FotoPrint i proporcje boków:
Decydując się na jeden z niestandardowych rozmiarów odbitek np. formaty kwadratowe lub panoramiczne, powinniśmy rozważyć wszystkie dostępne opcje kadrowania. Pamiętajmy również o tym, że nie wszystkie ramki czy albumy na zdjęcia są dostosowane do wybranych przez nas formatów odbitek. Przed złożeniem zamówienia powinniśmy upewnić się, że nie będziemy zmuszeni przycinać zdjęć ręcznie.
Graficy pracujący w naszym laboratorium szczegółowo oceniają każde zdjęcie i dopasowują je do wybranego, podczas zamawiania odbitek, sposobu kadrowania. Jeśli jednak chcą Państwo samodzielnie wykadrować zdjęcia przed przesłaniem ich do fotolabu FotoPrint, polecamy skorzystanie z darmowych programów dostępnych w Internecie.
Płatności
(C) 2006-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone.