Wywoływanie zdjęć o rozmiarze 10x13 cm

Format zdjęć

Odbitki 10x13

Rozmiar 10x13 - wywoływanie zdjęć

Odbitki w rozmiarze 10x13, to dobry wybór dla osób, które chcą wywołać zdjęcia do rodzinnego albumu fotograficznego. Ten format idealnie nadaje się do zdjęć, które nie mają perfekcyjnej jakości - widoczne są problemy z ostrością czy kontrastem. Format 10x13 doskonale ukryje te drobne niedoskonałości. Optymalna rozdzielczość pliku do wywołania zdjęć w rozmiarze 10x13 wynosi 1205 x 1500 pikseli.

Format 10x13 a 10x15

Odbitki w rozmiarze 10x15, to standardowy format, jaki oferuje fotografia. W erze fotografii cyfrowej nastała jednak konieczność wprowadzenia formatu 10x13. Przyczyny należy upatrywać w parametrach aparatów kompaktowych, które rejestrują obraz o stałej proporcji 3:4, odpowiedniej dla formatu 10x13. Rozmiar zdjęcia 10x15 wymusza z kolei proporcję boków odbitki 2:3. Znalezienie studia fotograficznego, które świadczy usługi na wywoływanie zdjęć w formacie 10x13 może okazać się problemem. W Foto Print możesz zlecić nam wywołanie zdjęć przez Internet bez wychodzenia z domu, w łatwy i szybki sposób.

Papier Błyszczący czy Matowy?

Papier Kodak Standard czy Kodak Premier Professional?

Papier Kodak Standard
Fotolab internetowy Foto Print oferuje wywoływanie zdjęć na dwóch różnych rodzajach papieru. Papier Standard zapewnia optymalny stosunek cena-jakość, dobry kontrast odbitki, wysokie nasycenie kolorów, prawidłowa ostrość zdjęcia.
Wywołanie zdjęć na papierze Standard kosztuje:
 • Zamówienie od 9000 zdjęć - 0,15 zł
 • Zamówienie 1000 - 8999 zdjęć - 0,19 zł
 • Zamówienie 500 - 999 zdjęć - 0,21 zł
 • Zamówienie 200 - 499 zdjęć - 0,22 zł
 • Zamówienie do 199 zdjęć - 0,23 zł
Papier Kodak Professional Endura
Papier Kodak Premier Professional, to nieco grubszy papier na zdjęcia. Gwarantuje najwyższą jakość odbitki, bardzo wysokie nasycenie kolorów i ostrość, optymalny kontrast oraz balans czerni i bieli. Wywołanie zdjęć na papierze Kodak Premier Professional kosztuje:
 • Zamówienie od 1000 zdjęć - 0,32 zł
 • Zamówienie 500 - 999 zdjęć - 0,35 zł
 • Zamówienie 300 - 499 zdjęć - 0,36 zł
 • Zamówienie 100 - 299 zdjęć - 0,38 zł
 • Zamówienie do 99 zdjęć - 0,39 zł

Sposoby kadrowania

Aparaty cyfrowe wykonują zdjęcia w dwóch różnych proporcjach boków - 3:2 lub 4:3. Ma to znaczenie w momencie wybierania formatu zdjęć, które muszą być wcześniej odpowiednio skadrowane. Jeśli proporcje ustawione w naszym aparacie zgadzają się z proporcjami zamawianych odbitek, fotografia będzie równo nałożona na całości. W innym przypadku musimy wybrać jeden ze sposobów kadrowania:
 • 1.    

  FIT - wpasowanie zdjęcia

  FIT polega na wpasowaniu przesłanego zdjęcia cyfrowego do wybranego formatu tak, że cały obraz mieści się w kadrze, jednak pozostawione są białe paski z boku. Zalecamy wybór pełnego kadru wtedy, gdy ważne elementy zdjęcia znajdują się u góry lub na dole i nie mogą zostać przycięte.
 • 2.    

  FILL - nałożenie zdjęcia

  FILL polega na nałożeniu zdjęcia cyfrowego na wybrany format odbitki w taki sposób, że niewielki fragment u góry i na dole zostaje przycięty. Zalecamy wybór kadru bez ramki w większości przypadków, jeśli główny temat zdjęcia znajduje się centralnie na fotografii oraz w czasie zamawiania formatów kwadratowych (w których przycinane są najczęściej również boki obrazu).
 • 3.    

  FILL z ramką

  FILL z ramką polega na nałożeniu pliku z fotografią na odbitkę tak, że dookoła powstaje biała ramka wokół zdjęcia o grubości ok. 5 mm. Zalecamy tę opcję wtedy, gdy chcemy uzyskać dodatkowe efekty wizualne lub zależy nam na zachowaniu całego kadru. Należy mieć na uwadze to, że ze względów technologicznych wszystkie fotolaby przycinają zdjęcie o ok. 1,5 mm na obwodzie.
Sposoby kadrowania
Większość aparatów cyfrowych ma możliwość ustawienia proporcji boków, która powinna być dostępna z poziomu menu. Jeśli możemy jedynie wybrać długość i szerokość zdjęcia, np. 1600x1200 px, powinniśmy podzielić przez siebie te wartości, otrzymując wskazówkę odnośnie proporcji. Jeśli wynik dzielenia wynosi ok. 1,5, nasz aparat wykonuje zdjęcia w formacie 3:2, a ok. 1,3 oznacza format 4:3.
Najpopularniejsze formaty odbitek dostępne w fotolabie FotoPrint i proporcje boków:
Decydując się na jeden z niestandardowych rozmiarów odbitek np. formaty kwadratowe lub panoramiczne, powinniśmy rozważyć wszystkie dostępne opcje kadrowania. Pamiętajmy również o tym, że nie wszystkie ramki czy albumy na zdjęcia są dostosowane do wybranych przez nas formatów odbitek. Przed złożeniem zamówienia powinniśmy upewnić się, że nie będziemy zmuszeni przycinać zdjęć ręcznie.
Graficy pracujący w naszym laboratorium szczegółowo oceniają każde zdjęcie i dopasowują je do wybranego, podczas zamawiania odbitek, sposobu kadrowania. Jeśli jednak chcą Państwo samodzielnie wykadrować zdjęcia przed przesłaniem ich do fotolabu FotoPrint, polecamy skorzystanie z darmowych programów dostępnych w Internecie.
Płatności
(C) 2006-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone.