Każdy z nas ma pełno zdjęć na aparacie fotograficznym, komputerze, telefonie. Nie wszystkie one jednak znajdą swoje miejsce w albumach. Co więc z nimi zrobić? Jak przechowywać, by nie uległy zniszczeniu? Przeczytaj o różnych sposobach na gromadzenie najlepszych ujęć i ocal je przed zapomnieniem.

Przechowywanie odbitek zdjęć​

Klasycznym sposobem na gromadzenie fotografii jest oczywiście ich fizyczny wydruk. Album czy fotoksiążka to nie jedyna forma ich przechowywania. Popularnym rozwiązaniem są specjalne pudełka na zdjęcia dopasowane do wielkości ujęć oraz ozdobne ramki na zdjęcia.

Pudełka na zdjęcia

Masz bardzo dużą liczbę zdjęć, które chciałbyś uporządkować, ale nie masz miejsca na ich przechowywanie? Doskonałym rozwiązaniem będzie eleganckie pudełko na zdjęcia. Ważne, by zdjęcia zostały tak ułożone, by uniemożliwić ich pogniecenie czy też ocieranie o siebie. Wybierając drewniane pudełko na zdjęcia, zastanów się tylko, w jaki sposób chcesz posortować fotografie. Według daty, wydarzenia, osób lub miejsca, w którym zdjęcie było robione? Pamiętaj, by już na początku odrzucić fotografie rozmyte, nieciekawe lub zduplikowane. Pomoże to ograniczyć bałagan. Potem wystarczy już tylko umieścić zdjęcia w pudełkach. Pamiętaj, by kupić odpowiednią liczbę ozdobnych pudełek na zdjęcia, aby mieć po jednym dla każdej kategorii. Odpowiednio je oznacz. Przechowuj tak, aby etykieta była od razu dobrze widoczna. Ważne, by zdjęcia opatrzyć datą, tak by kiedyś dzieci przeglądając je, mogły łatwiej sprawdzić, kiedy zdjęcie było robione, a także nieco poznać historię jego wykonania. 

Ramki na zdjęcia

To kolejny, doskonały sposób, by być nieco bliżej najpiękniejszych wspomnień ze swojego życia. W ramkach oczywiście przechowujemy zdjęcia, które wywołują u nas najcieplejsze wspomnienia. Drewniane, ceramiczne, metalowe – wybór jest bardzo duży. Ważne, by wybierając ramkę, dopasować ją do stylu wnętrza. Alternatywą dla ramek będą antyramy, które dobrze wpisują się w nowocześnie urządzone wnętrza. Coraz większą popularnością cieszą się także specjalne ramki elektroniczne, które wyświetlają zaprogramowany wcześniej pokaz slajdów. 

Najlepsze warunki do przechowywania wywołanych ujęć

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na album, drewniane pudełko na zdjęcia czy inne rozwiązanie, pamiętaj, by przechowywać odbitki w odpowiednich warunkach. Nie jest zbyt dobrym pomysłem przechowywanie zdjęć na poddaszu czy w piwnicy. Chodzi zarówno o wilgoć, jak i zmiany temperatury. Pamiętaj, że im więcej wilgoci w powietrzu, tym warstwa fotograficzna zdjęć stanie się miększa, a im bardziej miękka warstwa fotograficzna, tym bardziej podatna na uszkodzenia. Gdy umieścisz zdjęcia w suchym  i chłodnym miejscu, możesz zwiększyć ich trwałość nawet dwukrotnie. Zimno opóźnia bowiem proces rozkładu organicznego. Zasadniczo, kiedy obniżysz temperaturę o 5°C, trwałość twoich zdjęć podwoi się. Warto także pamiętać, że na trwałość zdjęć mają wpływ zanieczyszczenia z samochodów i przemysłu, szkodliwe są także zanieczyszczenia z ogrzewania gazowego lub olejowego, ozon z drukarek, kserokopiarek i starszych modeli lodówek. Źle wpływają na zdjęcia opary z farb, środków czyszczących, kleju do drewna.

Fotoprodukty – kreatywny sposób na wyeksponowanie ujęć 

Doskonałym sposobem na to, by wyróżnić swoje ulubione ujęcia, jest ozdobienie nimi wnętrz w formie dekoracji ściennych, czy zamieszczenie ich na przedmiotach codziennego użytku jak np. kubek lub breloczek do kluczy.

Fotoobrazy na płótnie

Ujęcia z wakacji, weekendowych wypadów, rodzinnych uroczystości czy spotkań ze znajomymi to doskonały motyw na fotoobrazy na ścianę, które sprawią, że aranżacja pomieszczeń będzie bardziej spersonalizowana i doda wnętrzom klimatu. W naszym fotolabie cyfrowym dostępne są fotoobrazy w różnych wymiarach, drukowane na profesjonalnym płótnie malarskim Canvas. Najwyższa jakość wydruków gwarantuje doskonałe odwzorowanie szczegółów ujęć i jakość na lata. 

Sprawdź dostępne rozmiary fotoobrazów: https://www.fotoprint.pl/fotoobrazy, by możliwie najlepiej zagospodarować wolne miejsce na ścianach w pomieszczeniach.

Fotogadżety

Poza fotoobrazami doskonałym sposobem na to, by otaczać się swoimi ulubionymi zdjęciami na co dzień, są oczywiście fotogadżety. Poranna kawa, herbata czy kakao będą smakować wyśmienicie w kubku z nadrukiem ukochanej osoby, fotokoszulka z motywującym hasłem stanie się ciekawym uzupełnieniem stylizacji na wyjście ze znajomymi, a fotopuzzle ze zdjęciem całej rodziny będą prostym, a jednocześnie przyjemnym sposobem na spędzenie czasu z dziećmi. Dziecku w prezencie można podarować uroczego misia, owieczkę czy lwa z nadrukiem na koszulce, kierowcom breloczek ze zdjęciem, a miłośnikom kulinariów fartuszek ze zdjęciem. Wszystkie te gadżety są nie tylko dostępne w przystępnej cenie, ale przede wszystkim ciekawe, gdyż jedyne w swoim rodzaju. Właśnie dlatego są tak ciekawą formą prezentów dla wszystkich, którzy są już znudzeni otrzymywanymi ciągle podarunkami z sieciówek. 

Przechowywanie zdjęć online

W czasach, kiedy nagminnie wykonujemy zdjęcia, dysponujemy ich ogromną liczbą, więc naturalnie nie sposób wywołać ich wszystkich i przechowywać w formie papierowej. Jeśli zdecydujesz się, by gromadzić swoje zdjęcia w formie elektronicznej, to pamiętaj o bezpieczeństwie. Przetrzymywanie ich czy to na płycie CD, czy na komputerze bywa ryzykowne i łatwo je stracić. Oczywiście warto digitalizować swoje zdjęcia, by móc je oglądać tak często, jak tylko chcesz i zapisywać zawsze, kiedy tylko chcesz. Najbezpieczniejsze rozwiązania to wciąż dysk twardy oraz dysk wirtualny.

Dysk twardy

W cyfrowym świecie spora część naszych zdjęć ląduje na telefonach i komputerach. Ale także w wirtualnym świecie tworzą one często niechciany bałagan, który może spowolnić działanie naszych urządzeń. Zdjęcia można również stracić w razie awarii systemu. I właśnie dlatego, że zdjęcia są tak bardzo podatne na gubienie na urządzeniach cyfrowych, to dobrym pomysłem jest zapisywanie wszystkich na dysku twardym. Takie dyski nie są drogie, zapewniają szybki dostęp do danych i są niezwykle łatwe w użyciu. Warto jednak pamiętać, że systemy operacyjne, oprogramowanie i formaty plików nieustannie się zmieniają. Dlatego, mimo że widzisz, że zdjęcia są zapisywane na dysku twardym, to możesz nie być w stanie ich załadować. Wtedy trzeba przenieść dane do nowych systemów pamięci, zanim ulegnie awarii. Dyski twarde niestety są podatne na zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem. Mając ten fakt na uwadze, warto przechowywać zdjęcia na dwóch, a nawet trzech dyskach twardych, by zapewnić swoim zdjęciom bezpieczeństwo.

Przechowywanie zdjęć w chmurze

Korzystając z tego systemu, pliki znajdują się na zdalnym dysku. Dostęp do nich możesz uzyskać dzięki aplikacji lub stronie internetowej, gdzie możesz przeglądać, edytować i pobierać zapisanie obrazy. Podczas przechowywania obrazów w chmurze systemu, są one automatycznie aktualizowane przez osobę trzecią, zdjęcia są więc względnie bezpiecznie. Część zasobów jest darmowych, ale będziesz musiał zapłacić więcej za bardziej zaawansowane opcje przechowywania. Dostępnych jest wiele miejsc do gromadzenia zdjęć w chmurze. Możesz więc wybrać taki, który ma wymaganą ilość miejsca i dostępny jest dla rodzajów mediów, które chcesz przechowywać. Poszukaj więcej opcji, by wybrać taką, która najbardziej odpowiada twoim potrzebom.

Twoje zdjęcia bezpieczne i pięknie wyeksponowane

Zdjęcia doskonale rejestrują najważniejsze momenty naszego życia. Ich przeglądanie pozwala przeżyć wspomnienia na nowo, a także dzielić się nimi z innymi, dlatego trzeba zadbać, by były odpowiednio zabezpieczone. Pamiętaj o tym, by regularnie wywoływać swoje fotografie. Dzięki temu zyskasz lepszą kontrolę i łatwiej zapanujesz nad zgromadzonymi zbiorami. Częściej wywoływane zdjęcia łatwiej też uporządkować czy to w pudełku na zdjęcia, czy w specjalnym albumie.

Masz ulubione zdjęcia na swoim komputerze? Zleć je do wywołania specjalistom bez ruszania się z domu. Możesz to zrobić wygodnie tutaj: https://www.fotoprint.pl/wywolanie-zdjec-online, dobierając format, papier i inne parametry ujęcia zgodnie ze swoimi preferencjami.