Stare zdjęcia rodzinne stanowią jeden z największych skarbów, jakie można odnaleźć w rodzinnych archiwach. Nie możemy zatrzymać biegnącego czasu, ale możemy uchwycić najpiękniejsze chwile na kliszach fotograficznych i przywoływać w pamięci nasze wspomnienia oglądając stare fotografie rodzinne. Pamiętajmy jednak, że im starsze zdjęcia, tym bardziej są one wrażliwe na zniszczenie. Poznaj sprawdzone sposoby na przechowywanie bezcennych odbitek starych zdjęć, dzięki którym ocalisz je od zapomnienia.

Wykonaj kopie najważniejszych fotografii

Era cyfrowa przyniosła ogromną rewolucję w dziedzinie fotografii. Karty pamięci pozwalają nam robić niezliczoną ilość zdjęć, a nowoczesne rozwiązania technologiczne w aparatach umożliwiają uzyskanie doskonałej jakości obrazu, nawet w domowych warunkach. Dzięki zastosowaniu metod cyfrowych możemy również tchnąć nowe życie w stare zdjęcia rodzinne.


Dobrym pomysłem na zadbanie o stare zdjęcia ślubne czy rodzinne jest zeskanowanie ich. Dzięki temu możemy być spokojni o to, że obraz wspomnienia przetrwa na nośniku cyfrowym, nawet jeśli fizyczna odbitka ulegnie zniszczeniu. Uzyskane kopie zdjęć możemy poddać profesjonalnej korekcie, a następnie zlecić odbitki ze starych zdjęć. Nowe odbitki doskonale będą prezentować się w ramkach na ścianie. Natomiast oryginalne, stare fotografie rodzinne możemy schować bezpiecznie w eleganckim pudełku na zdjęcia, gdzie nie będą narażone na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych.

Stwórz idealne warunki w swoim rodzinnym miniarchiwum

Stare fotografie rodzinne to prawdziwe eksponaty! Dlatego w swoim fotoarchiwum postaraj się stworzyć optymalne warunki, niczym w narodowym muzeum dzieł sztuki. Oto kilka cennych rad jak przechowywać odbitki starych zdjęć wzorem profesjonalistów.

 

Jakie miejsce będzie idealne na założenie domowego miniarchiwum? Z pewnością powinniśmy unikać strychów i piwnic, które są dość popularnym wyborem na przechowywanie starych zdjęć rodzinnych. Jednak panujące w tych wnętrzach warunki nie sprzyjają utrzymaniu starych zdjęć ślubnych i innych w dobrej kondycji przez długie lata. Wybierzmy pomieszczenie, w których panuje stała temperatura pokojowa i stabilne warunki, np. salon, sypialnia, gabinet czy garderoba.

Jeśli zdecydujemy się zaprezentować najcenniejsze, stare zdjęcia rodzinne na ścianach, to najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie w ramkach odbitki ze starych zdjęć. Jednak gdy bardzo zależy nam na wyeksponowaniu oryginalnych zdjęć, to wybierzmy miejsca, do których nie dociera zbyt wiele światła. Powinniśmy również uważać na odbitki starych zdjęć przy wkładaniu ich do albumów fotograficznych. To wciąż jeden z najlepszych sposobów przechowywania nowych zdjęć, ale pamiętajmy, że przy starszych fotografiach należy zachować szczególną ostrożność. Folie w albumach, które wykonane są z tanich, słabej jakości materiałów, mogą uszkodzić drogocenne odbitki. 

Najbezpieczniejszym sposobem na przechowywanie starych zdjęć rodzinnych będzie drewniane pudełko na zdjęcia. Naturalne drewno stanowi perfekcyjne opakowanie fotograficzne - tworzy suche, ciemne i stabilne pod względem temperatury środowisko dla odbitek.

 

Opisz stare zdjęcie rodzinne dla przyszłych pokoleń

Prace nad domowym archiwum fotograficznym powinny również obejmować opisywanie zdjęć. Możemy perfekcyjnie zabezpieczyć powierzchnię odbitek przed uszkodzeniem mechanicznym, ale uwiecznione na nich wspomnienia i postacie wciąż będą wystawione na próbę czasu. Ludzka pamięć bywa zawodna. Im starsze zdjęcie, tym większe ryzyko zapomnienia imion bohaterów zdjęć, a także tła wydarzeń, podczas których stare zdjęcia ślubne i inne zostały wykonane.

Jeśli chcemy zachować pełną wartość rodzinnych pamiątek, warto sporządzić dokumentację dla przyszłych pokoleń. W tym procesie również należy zachować pełną ostrożność. Nie podpisujmy starych zdjęć rodzinnych długopisem, ponieważ nacisk kulki może pozostawić trwały ślad na drugiej stronie odbitki. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie ołówek lub flamaster. 

Pudełko na zdjęcia z okienkiem od Foto Print - idealny sposób na przechowywanie zdjęć

Ozdobne pudełka na odbitki starych zdjęć to coraz bardziej popularny sposób przechowywania fotografii. Szczególnie polecany jest osobom, które podczas przeglądania odbitek ze starych zdjęć lubią poczuć dotyk papieru fotograficznego. Kiedy tylko będziemy chcieli wrócić ze wspomnieniami do dawnych czasów, wystarczy wyciągnąć pudełko ze starymi fotografiami rodzinnymi i rozpocząć pokaz. 

 

W ofercie Foto Print dostępne są sosnowe pudełka z okienkiem, na którym można wydrukować dowolne zdjęcie. Opakowania można oczywiście wykorzystać do przechowywania różnych pamiątek, ale najlepiej sprawdzą się jako pudełka na zdjęcia ślubne. W drewnianym opakowaniu na zdjęcia zmieści się do 200 zdjęć w formacie 10x15 cm. Wewnątrz pudełka umieszczona jest biała, atłasowa tasiemka, która ułatwia wyjmowanie zdjęć. 

Jeśli posiadasz w swoim domowym foto archiwum cenne pamiątki rodzinne, koniecznie zamów swoje eleganckie, drewniane pudełko na zdjęcia. Zobacz ofertę Foto Print!