Aparat fotograficzny to jeden z podstawowych elementów bagażu każdego turysty. Aby móc po powrocie z wojaży przypomnieć sobie piękne chwile robimy setki zdjęć z wakacji, ale uzyskany rezultat nie zawsze jest zadowalający. Jak wyjść poza schematy i uwiecznić najlepsze chwile w niebanalny sposób? Poniżej 10 wskazówek, które sprawią, że wasze zdjęcia z wakację będą wyglądały niesamowicie. Jeśli więc nie masz pomysłu na to, co i jak fotografować na urlopie, to zapraszamy do przeczytania tego artykułu!

  1. Zawsze i wszędzie zabieraj ze sobą swój aparat

Nieważne czy odpoczywasz na plaży, basenie czy spacerujesz po mieście – zawsze staraj się mieć swój aparat pod ręką. Bądź gotowy, by w każdej chwili zrobić ciekawe zdjęcie z wakacji. Sytuacja zmienia się błyskawicznie, dlatego upewnij się, że będziesz w stanie uwiecznić magiczne momenty. W ramach przygotowań sprawdź, czy ustawienia aparatu są odpowiednie w aktualnych warunkach oświetleniowych i czy stan baterii pozwoli Ci bez przeszkód wykonywać ujęcia.

  1. Opowiadaj historie

Opowiadanie historii jest jednym z najlepszych sposobów na wzbudzenie zainteresowania. Jeśli chcesz, by inni z zaangażowaniem przeglądali Twoje zdjęcia z wakacji, to spróbuj zaintrygować ich, opowiadając emocjonującą historią. Podróżowanie w różne miejsca i robienie oryginalnych zdjęć z wakacji w najważniejszych momentach pozwoli zbudować fascynującą opowieść. Przykładowo możesz sfotografować wnętrze walizki tuż przed wyjazdem, później uwiecznić widok z samolotu, a na koniec krok po kroku przebieg swoich wakacji.

  1. Nie przesadzaj z ilością zdjęć krajobrazów

Wypełnianie swojego albumu przeciętnymi zdjęciami krajobrazów, na których nie ma nikogo z Twoich bliskich ani znajomych nie jest zbyt dobrym pomysłem. Jeśli jakiś widok szczególnie wpadł Ci w oko, to zazwyczaj to samo ujęcie dużo lepszej jakości znajdziesz na kartce pocztowej. Zastanów się nad sfotografowaniem na tym tle swoich towarzyszy podróży. Najlepszym sposobem na to, by ponownie przeżyć wydarzenia i emocje związane z wakacyjnymi wyprawami jest uwiecznienie twarzy osób, które tam były. Takie pomysłowe zdjęcia z wakacji nawet po latach będziesz przeglądać z uśmiechem na twarzy.

  1. Uwieczniaj emocje

Przy odrobinie chęci i wysiłku można uchwycić ekspresję, która jest ważna w czasie podróży. Gdy odwiedzasz nowe, ekscytujące miejsce postaraj się oprzeć pokusie, by robić ujęcia innym na ich tle, a przynajmniej na tym nie poprzestawaj. Kilka zdjęć członków rodziny stojących na baczność przed pomnikiem ze sztucznym uśmiechem przyklejonym do twarzy nie jest wykorzystaniem potencjału. Czasem warto po prostu zmienić perspektywę: wykonać kilka oryginalnych zdjęć z wakacji z góry lub z poziomu gruntu. Poproś znajomych, by wyglądali tak, jakby dobrze się bawili. Smutny nastrój nie wpływa na dobre wspomnienia.

  1. Fotografuj miejscowych

Jeśli przebywasz za granicą to kolejnym, świetnym sposobem na niebanalne fotografie będzie uwiecznianie lokalnych mieszkańców. Jeśli jesteś osobą bardziej otwartą, to fotografuj sklepikarzy i osoby na ulicy. Jeśli jesteś nieśmiały, skup się na fotografowaniu kelnerów, barmanów i recepcjonistów. Osoby pracujące w branży hotelarsko-gastronomicznej są przyzwyczajeni do tego, że są fotografowani przez turystów, rzadko też odmawiają wspólnych ujęć.

  1. Uwieczniaj szczegóły

Makrofotografia potrafi uchwycić prawdziwe piękno w przyziemnym świecie. Nie wahaj się więc pójść z aparatem nieco na ubocze, w miejsca, w których niepodzielnie rządzi matka natura. Nie poprzestawaj jednak na kwiatach i robakach. Staraj się uchwycić najdrobniejsze szczegóły, a podróż będzie w oczach oglądających pomysłowe zdjęcia z wakacji członków rodziny i znajomych – magiczna. Pamiętaj o tym, że każda chwila, każde przeżycie, które wpłynęło na Ciebie w czasie wakacji, możesz zaprezentować metaforycznie, fotografując rzeczy, których dotknąłeś lub doświadczyłeś w tym czasie.

  1. Eksperymentuj o różnych porach dnia

Wybierz scenerię, która Cię urzekła i spróbuj uwiecznić ją o różnych porach dnia, czyli zarówno po zmroku, jak i wtedy, gdy jest bezpośrednio światło słoneczne. Będziesz zaskoczony, jak zmieniać się będzie widok w zależności od pory dnia. Takie ćwiczenie pozwoli Ci podnieść poziom swoich umiejętności w sztuce fotograficznej i wykonać naprawdę ciekawe zdjęcia z wakacji.

  1. Korzystaj ze samowyzwalacza lub kijka selfie

Zazwyczaj osoba, która na wakacjach występuje w roli fotografa, jest pomijana na zdjęciach. Pamiętaj więc o tym, by prosić innych o zrobienie Tobie ciekawego zdjęcia z wakacji. Możesz też skorzystać z kijka do selfie lub samowyzwalacza.

  1. Pamiętaj o fotografowaniu wnętrz

Wiele ciekawych zdjęć z wakacji to ujęcia z zewnątrz, a przecież równie dużo jest do zobaczenia wewnątrz budynków. Nie zapomnij sfotografować restauracji, eleganckich pokoi hotelowych, wnętrz katedralnych i eksponatów muzealnych. W czasie fotografowania staraj się unikać zbyt ostrego światła. Najlepszym okresem na robienie pomysłowych zdjęć z wakacji będzie poranek lub późne popołudnie, gdy światło jest miękkie i tworzy delikatne cienie.

  1. Szukaj nieszablonowych sposobów na przedstawienie architektury

Gdy jesteś w nowym miejscu, nie zapomnij sfotografować niesamowitej architektury. Zapewne będziesz chciał zapamiętać pobielone domy w Grecji czy wąskie uliczki w Rzymie. Słynne zabytki, takie jak wieża Eiffla czy Koloseum były już jednak fotografowane setki razy. Spróbuj kreatywnej kompozycji, by oddać niepowtarzalny klimat zdjęcia z wakacji. Przykładowo przyjrzyj się detalom budynku, zamiast fotografować go w całości czy spróbuj wyjechać windą na wyższe piętro obiektu, który znajduje się naprzeciw budynku, który chcesz uwiecznić. Zmiana perspektywy sprawi, że takie zdjęcie stanie się dużo bardziej oryginalne.

Udane zdjęcia z wakacji to te nieszablonowe

Lato to czas, kiedy wykonujemy wiele ujęć. Nie ważne, czy robimy zdjęcia lustrzanką, kompaktem czy po prostu telefonem – warto stawić czoło przeciętności i puścić wodze fantazji. A te ulubione zdjęcia z wakacji możemy nie tylko wywołać w formie tradycyjnych odbitek online, ale także udekorować nimi ściany własnego domu zamawiając fotoobraz na płótnie, czy po prostu cieszyć się nimi na co dzień nabywając fotokubek, fotopoduszkę czy magnesy ze zdjęciem. Baza ciekawych zdjęć może nam również posłużyć jako inspiracja do przygotowania niedrogiego, a przy tym wyjątkowego prezentu dla najbliższych na różne okazje.

 

Wszystkie typy dostępnych fotogadżetów można przejrzeć tutaj: https://www.fotoprint.pl/cennik-uslug