Jedną z bardziej czasochłonnych i trudnych etapów pracy fotografa jest przeglądanie własnych zdjęć i wybór tych najlepszych. Większość z nas wzdryga się na myśl przed trwałym usuwaniem swoich fotografii. Jeśli masz podobnie, to czytaj dalej. Zaoszczędzisz sporo czasu i unikniesz bólu głowy, kierując się kilkoma prostymi wskazówkami.

1. Nie rób zbyt wielu zdjęć w jednym miejscu

Współczesna fotografia cyfrowa nic nie kosztuje, więc prowokuje do traktowania aparatu jak karabinu maszynowego. Trudno się powstrzymać przed zrobieniem jeszcze jednego ujęcia. W efekcie, jeśli pstrykasz setki zdjęć na raz, to później sprawdzanie każdego ujęcia i wybór najlepszego może naprawdę zniechęcić. I właśnie dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wykonywanie ujęć z rozmysłem. Jeśli poczekasz na odpowiedni moment, by przycisnąć spust migawki, to nie będziesz miał tak wielu ujęć, które musisz uporządkować. Czas to pieniądz, więc nie trać go na robienie wielu dodatkowych zdjęć. Zastanów się, co chcesz uwiecznić i co ważniejsze, co chcesz dzięki temu osiągnąć.

2. Eliminuj podobne ujęcia

Znasz to uczucie, kiedy znajomi pokazują Ci zdjęcia z ostatnich wakacji? Patrzysz na serię ujęć, w których elementem różniącym jest poza lub mina i chcesz rwać sobie włosy z głowy? W takim razie nie funduj swojej rodzinie i znajomym takiej rozrywki. Pamiętaj: możesz mieć dwa lub nawet więcej jednakowych ujęć, i obydwa mogą być świetne, ale musisz wybrać. Wprawdzie kasowanie udanych ujęć nie przychodzi lekko, ale przecież nie potrzebujesz pięciu tak samo wyglądających zdjęć. Sprawdź ostrość i wybierz to ujęcie, na którym jego bohater prezentuje się najkorzystniej.

3. Bezwzględnie odrzucaj nieudane zdjęcia

Jeśli nie chcesz zastanawiać się nad najdrobniejszym szczegółem każdego zdjęcia, to musisz być dla siebie surowym sędzią. Nie możesz edytować każdego ujęcia. Jeśli ciągle się wahasz, ustal np. pięciostopniową skalę ocen. Przyznawaj punkty swoim zdjęciom, by Twoja ocena stała się sprawiedliwa. Pamiętaj o tym, że w przypadku zdjęć do portfolio umieszczenie dwóch jednakowych podkreśli tylko nieumiejętność dokonywania wyboru.

4. Zwróć uwagę na kilka ważnych czynników

Wybór najlepszych ujęć stanie się łatwiejszy, gdy skupisz się na kilku kluczowych czynnikach decydujących o tym, czy zdjęcie jest dobre. Wskazówki spisaliśmy poniżej.

Zwróć uwagę na:

- niezamierzone rozmycie. Nawet jeśli część obrazu jest ostra, ale reszta rozmyta i niejasna, to może zniszczyć całościowy efekt kompozycyjny. Ostre zdjęcie możesz jeszcze dodatkowo wyostrzyć, ale rozmytych nie da się już poprawić.
- bałagan na drugim planie. Przykładowo latarnia czy słup sprawiający wrażenie wystającego z głowy postaci to sygnał, że zdjęcie powinno trafić do kosza.
- inne, zbędne elementy w kadrze. Obiekty, struktury, kształty, kolory, linie lub tekstury potrafią zepsuć nawet najbardziej udaną fotografię, bo odciągają uwagę od głównego tematu zdjęcia. Zadbaj o czystość wizualną, a Twoje zdjęcie będzie lepsze.
- kilka linii zaczepienia, które konkurują ze sobą o uwagę patrzącego.
- krzywe linie na zdjęciu, których nie można zbyt łatwo wyprostować, nie tracąc przy tym ważnej części obrazu.
- osoby i/lub przedmioty wkradające się w kadr. Przykładowo, kiedy osoba wchodzi przed obiektyw w momencie, kiedy naciskasz migawkę i w ten sposób łapiesz jej część tuż przy krawędzi kadru.

5. Zobacz zdjęcie jako miniaturę, a następnie przejdź do powiększenia

Kiedy przeglądasz swoje zdjęcia na komputerze w pełnym wymiarze jedno po drugim, marnujesz dużo czasu i pozwalasz, by przedmiot fotografii utrudnił Ci podjęcie decyzji czy zdjęcie jest dobre, czy nie. Lepiej spójrz na fotografię w rozmiarze miniatury. Kiedy oglądasz zdjęcia w małym rozmiarze, szczegóły schodzą na dalszy plan, ale za to większe problemy stają się bardziej oczywiste. Przykładowo łatwiej zauważysz błędy w kadrowaniu czy kompozycji. Bez trudu dostrzeżesz też podobieństwa zdjęć do siebie.

Następnie zwiększ rozmiar zdjęcia. Pozwoli Ci to dostrzec problemy, których nie było widać na miniaturze. Przykładowo lekkie rozmycie kluczowego punktu czy bałagan w kadrze.

6. Oceń potencjał zdjęcia

Dobre ujęcie powinno u Ciebie wzbudzać emocje. Jeśli spojrzysz na nie i poczujesz, że jest to świetne ujęcie – trzymaj się tego. Jeśli nie odczuwasz żadnych emocji, to znak, że nie jest to dobre ujęcie. Spróbuj również ocenić jego potencjał. Być może ujęcie, na które patrzysz, może okazać się niezwykle udane, jeśli tylko włożysz w nie odrobinę wysiłku. Jeśli zdjęcie jest w Twoim stylu to warto. Innym razem możesz stwierdzić, że masz już wystarczającą liczbę ujęć, które nie wymagają dodatkowej pracy i zrezygnujesz z korekty. Decyzja należy do Ciebie.

7. Korzystaj z programów do selekcji zdjęć

Z technicznego punktu widzenia wstępnej selekcji może dokonać za Ciebie jeden z programów graficznych. Najpopularniejszym z nich, przeznaczonym do masowego wyświetlana, selekcji i porządkowania zdjęć jest Adobe Lightroom. W module Biblioteka możesz nie tylko wyszukiwać zdjęcia, ale także dokonywać ich selekcji czy nawet podstawowej postprodukcji. Ale to oczywiście nie jest jedyna możliwość. Ciekawymi aplikacjami do porządkowania zdjęć, którym warto przyjrzeć się bliżej są chociażby Snapselect czy Pictruesque.

8. Spytaj znajomych

Gdy inne metody zawiodły, a Ty wciąż nie wiesz czy zdjęcie jest dobre, czy nie, zawsze możesz jeszcze zapytać znajomych. Najlepiej dwóch przyjaciół, kolegów lub członków rodziny, którym ufasz. Nie angażuj zbyt wielu osób, bo nigdy nie będziesz w stanie podjąć decyzji. Jeśli dwaj bliscy przyjaciele uważają, że jest dobre, to prawdopodobnie rzeczywiście tak jest.

9. Daj sobie czas

Czas to jeden z najlepszych doradców. Kiedy poprawiasz swoje ujęcia i decydujesz które wybrać, a które wyrzucić czas pomoże Ci zyskać cenny dystans. Czasem ustalenie czy zdjęcie jest dobre, czy złe może zająć nawet kilka lat. Warto jednak próbować, jeśli naprawdę Ci na nim zależy. Pamiętaj, by oprzeć się pokusie usuwania zdjęć zaraz po ich wykonaniu.

Wybierz najlepsze zdjęcia i stań się bardziej świadomym fotografem

Łatwo jest przycisnąć spust migawki, kiedy jednak trzeba obiektywnie ocenić efekty swojej pracy, zaczynają się schody. Bez względu jednak na to, czy przygotowujesz zdjęcia do rodzinnego albumu, dla przyjaciół, czy do portfolio to od dokonanego wyboru będzie zależała wartość zdjęcia. Czasem dobrze jest posiłkować się opinią osób, które znasz i którym ufasz. Ale najważniejsza osobą w całym procesie wciąż jesteś Ty sam. Spędzanie czasu na ocenie własnych fotografii to świetny trening na drodze do przemiany w świadomego fotografa. I dlatego warto poświęcić czas, by Twoje zdjęcia stawały się coraz lepsze!

A jak już zakończysz selekcję, to warto te najbardziej udane ujęcia wywołać w formie zdjęcia w formacie XXL, fotoobrazu na płótnie czy fotogadżetu i sprezentować komuś bliskiemu. Na naszej stronie zrobisz to szybko i wygodnie.