Rozładowana bateria, przeładowana karta pamięci, złe warunki atmosferyczne – jest wiele czynników, które mogą sprawić, że zrobienie fascynującego ujęcia na wakacjach stanie się niemożliwe. Żeby uniknąć takich sytuacji, pamiętaj o rozsądnym skompletowaniu sprzętu fotograficznego oraz jego zabezpieczeniu. Jeśli chcesz wrócić z wakacji z kartą wypełnioną pięknymi fotografiami, nie zapomnij o przydatnych gadżetach w podróży!

Krok 1: Przygotuj aparat do podróży

 Na początek sprawdź, w jakim stanie jest Twój sprzęt. Bez względu na to, czy fotografujesz lustrzanką czy kompaktem zobacz, czy matryca oraz optyka nie są zabrudzone. W trakcie czyszczenia nie zapomnij o wizjerze i ekranie LCD. Kiedy będziesz pochłonięty robieniem ujęć, zwyczajnie nie będziesz już mieć na to czasu, a przecież nie chcesz spędzić wielu godzin na obróbce zdjęć tylko dlatego, że nie wyczyściłeś obiektywu.

Krok 2: Skompletuj przydatne akcesoria 

Liczba dostępnych na rynku akcesoriów do aparatu może przyprawić o zawrót głowy. Pytanie, które z nich zabrać ze sobą, gdy musimy się ograniczyć do zabrania tych najpotrzebniejszych?

Pasek do aparatu. Choć to oczywistość, to jednak zdarza się, że w pośpiechu można o tym zapomnieć, dlatego przypominamy o nim w naszym zestawieniu. W czasie wakacji pasek do aparatu to zdecydowany must have. Wie o tym każdy, komu trzymanie aparatu w ręku przez dłuższy czas skutecznie uprzykrzyło fotografowanie.

Obiektywy. Jeśli chcesz w czasie wyprawy wykonać więcej zdjęć krajobrazowych, czy też architektury to warto wziąć ze sobą obiektyw szerokokątny np. 16-35, 17-40 czy 24 mm.

Filtry. Przydadzą się, gdy chcesz tworzyć ciekawsze ujęcia. Stosowanie filtrów daje większą kontrolę nad obrazem. Szczególnie godny polecenia jest filtr polaryzacyjny, który zwiększa nasycenie kolorów, kontrast oraz tłumi odbicia światła. Dobrym wyborem są także zwykłe filtry UV, które ochronią przednią soczewkę obiektywu przed uszkodzeniami. Z kolei filtr neutralnie szary pozwoli wydłużyć czas ekspozycji.

 Lampa błyskowa. Ma ją większość współczesnych aparatów, ale jeśli chcesz, by fotografie były bardziej plastyczne to używanie zewnętrznej lampy błyskowej pozwoli uzyskać taki efekt. Zewnętrzna lampa błyskowa przyda się podczas wykonywania portretów pod słońce, jak i do zamrażania ruchu.

 Statyw/monopod/tripod. Zajmuje dość dużo miejsca, stąd pytanie: zabrać ze sobą statyw, czy jednak z niego zrezygnować? Dużo zależy oczywiście od charakteru planowanej podróży. Jeżeli zależy Ci na zdjęciach wykonywanych z długimi czasami ekspozycji, to potrzebne będzie solidne wsparcie aparatu. Wtedy warto zabrać ze sobą chociażby najmniejszy, stabilny statyw, by móc wykonać wiele ciekawych ujęć.

Krok 3: Pamiętaj o zasilaniu urządzeń

 Na nic nie przyda Ci się  aparat z kompletem akcesoriów, jeśli nie zabierzesz ze sobą zasilania umożliwiającego długie godziny pracy. Co będzie przydatne?

 Akumulatory i baterie. Te zapasowe stanowią absolutną podstawę, jeśli nie chcesz, by niespodziewane wyładowanie sprzętu przerwało sesję fotograficzną Warto zadbać o dodatkowe zasilanie – przynajmniej po jednym rezerwowym komplecie do każdego z używanych w terenie urządzeń. Dodatkowy akumulator przyda się podczas dłuższych wycieczek oraz do robienia zdjęć nocą.

 Ładowarki oraz zasilacze. Są niezbędne by wszystkie akumulatory oraz cały sprzęt był gotowy do pracy. Polecanym rozwiązaniem są te zasilane bateriami typu AA, ponieważ można je kupić praktycznie w każdym sklepie.

 Uniwersalne wtyczki. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, to rozsądnie będzie sprawdzić, jaki obowiązuje w tym kraju standard gniazd sieciowych. W razie potrzeby warto zaopatrzyć się w przejściówkę, która umożliwi podłączenie sprzętu.

 Przetwornica prądu. Akcesorium niezbędne dla osób przygotowujących się na długie podróże samochodem bez dostępu do źródła zasilania. Dzięki przetwornicy można bez przeszkód ładować akumulatory i zasilać sprzęt prosto z gniazda zapalniczki.

Krok 4: Zapakuj nośniki danych 

Jeśli nie chcesz, aby ilość miejsca na karcie pamięci ograniczała Cię podczas robienia zdjęć, czy też kręcenia filmików przygotuj dodatkowe nośniki danych.

Karty pamięci. Dobrym wyjściem będzie zabranie ze sobą kilku kart, ale o mniejszej pojemności. Takie rozwiązanie jest korzystne, ponieważ w sytuacji, kiedy jedna z kart ulegnie uszkodzeniu czy zgubieniu nie stracisz za jednym razem wszystkich fotografii.

Dysk zewnętrzny lub bank zdjęć. To rozwiązania, które pozwalają na zabezpieczenie zdjęć przed ich utratą. Regularnie zgrywając zdjęcia, stworzysz bezpieczne archiwum swoich fotografii. Bank zdjęć to droższe urządzenie, ale jego ogromną zaletą jest możliwość zgrywania zdjęć bez konieczności podłączenia do komputera. Gdy zabierasz ze sobą notebooka, ale na jego dysku masz mało miejsca, to dobrym rozwiązaniem będzie dysk zewnętrzny. Upewnij się tylko, że urządzenie obsługuje wszystkie rodzaje plików, które są zapisywane przez aparat.

Do tego zestawu warto dołączyć także dwa kable USB, dodatkowy przewód zasilający oraz rozdzielacz lub przedłużacz, by móc jednocześnie podłączyć do prądu wiele urządzeń.

Krok 5: Zadbaj o bezpieczne przewożenie sprzętu fotograficznego

 

Wszyscy wiemy o tym, że sprzęt fotograficzny jest bardzo czuły, dlatego wymaga specjalnej ochrony, by w czasie transportu nie uległ uszkodzeniu.

Plecak czy torba? To najczęściej zadawane przez podróżujących pytanie. Torba fotograficzna jest przestronna i pozwala na szybki dostęp do sprzętu, trudno jednak powiedzieć, że jest poręczna. W terenie znacznie lepiej sprawdza się jednak plecak, ponieważ zapewnia swobodę ruchów osobom aktywnym. Jednak aby ciągnąć sprzęt, wpierw trzeba go ściągnąć z pleców. Aby zaoszczędzić nieco miejsca, można umieścić obiektywy w małych pokrowcach i wrzucić je do głównego plecaka.

 Worki oraz obudowy. To niezbędny element bagażu dla tych wszystkich, którzy zamierzają fotografować w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Deszcz, wilgoć, kurz, piasek – wszystkie mogą uszkodzić sprzęt. Weź więc ze sobą pyło i wodoszczelne worki i obudowy, dzięki którym niestraszne Ci będzie fotografowanie w ekstremalnych warunkach. Unikniesz w ten sposób zalania sprzętu wodą czy przedostania się piasku.

 Jeśli wybierasz się w podróż samolotem, to pamiętaj, że aparat i akcesoria ze względów bezpieczeństwa najlepiej mieć przy sobie. W żadnym wypadku nie nadawaj sprzętu w bagażu zasadniczym, ponieważ stwarza to zbyt duże ryzyko jego uszkodzenia.

Zachowaj wspomnienia na dłużej

Fotografie to jedna z najpiękniejszych pamiątek z podróży. Pozwala na długo zachować w pamięci niezwykłe chwile i cieszyć się nimi, gdy za oknem jest szaro i ponuro. By tak mogło się stać, pamiętaj, by wywołać odbitki cyfrowe i to nie tylko w tradycyjnej formie. Najlepsze ujęcia warto wywołać w formie fotoobrazu na płótnie czy przygotować z nich nadruk na przydatne gadżety jak kubek czy poduszka. Umieszczając ulubione ujęcia na przedmiotach, z których korzystamy na co dzień sprawi, że już jeden rzut oka pozwoli cieszyć się wspaniałymi wspomnieniami przez naprawdę długi czas.