Gdy przeglądasz kadry wykonane smartfonem lub lustrzanką, z pewnością natrafiasz na liczne zdjęcia, które są zamazane, rozmyte, nieostre i zamiast cudownego ujęcia biegnącego dziecka, sportowca rzucającego piłkę masz plik, który można jedynie usunąć. Nie musi tak jednak być! Zajrzyj do naszego poradnika, by poznać parametry do zdjęć w ruchu i kilka tricków, które ułatwią ci fotografowanie nawet telefonem, jeśli nie używasz lustrzanki.

Jak robić poprawnie zdjęcia w ruchu

Skuteczne robienie zdjęcia w ruchu – wskazówki dla posiadaczy smartfonów

Zaczniemy od każdego, kto usiłuje zrobić zdjęcie swoim dzieciom, znajomym, gwiazdom czy zjawiskom natury spontanicznie i nie nosi przy sobie kosztownego sprzętu. Wbrew pozorom jest to możliwe, jednak oczywiście nie należy spodziewać się takich efektów jak przy użyciu lustrzanki. Jak zatem wykonać zdjęcia w ruchu telefonem?

Być może przetrzesz teraz oczy ze zdumienia, ale zacznij od wyczyszczenia obiektywu. Jeśli ma plamki, odciski palców, nie będzie prawidłowo ostrzył. Następnie poszukaj dobrego światła – bez niego zawsze wszystko będzie zamazane. Zdjęcia wychodzą najlepiej w świetle dziennym rano oraz popołudniu – samo południe powoduje powstawanie ostrych cieni. Teraz postaraj się ustabilizować telefon. Możesz użyć statywu, półki lub własnego ramienia, jednak pamiętaj, każde poruszenie będzie widoczne. Możesz, ale nie musisz zacząć zmieniać ustawienia w trybie profesjonalnym, który jest dostępny w części smartfonów. Jeśli chcesz to zrobić, czytaj dalej, by przeanalizować parametry dedykowane do fotografowania lustrzanką (będą takie same), ale polecamy korzystanie z dostępnych trybów Sport lub innych dedykowanych do zdjęć w ruchu. I gotowe! Po wykonaniu zdjęcia użyj aplikacji do wyostrzania i zaznacz, co ma być ostre, a co rozmyte (np. tło).

Parametry do zdjęć w ruchu – fotografia dla posiadaczy lustrzanek

Czy jest ci potrzebny jakiś szczególny aparat do zdjęć w ruchu? I tak i nie, ponieważ musi mieć możliwość ustawiania parametrów w trybie manualnym, ewentualnie dość skuteczne tryby automatyczne. Jeśli jest to zwykła, prosta cyfrówka, nie spodziewaj się zniewalających efektów, a jeśli nawet najtańsza lustrzanka, masz szansę uchwycić najtrudniejsze momenty.

Od czego zacząć? Od wybrania miejsca, do którego dociera wystarczająca ilość światła. Większość zdjęć jest robiona przy kiepskim oświetleniu, co skutkuje rozmazywaniem. Jeśli fotografujesz w ciągu dnia na zewnątrz, nie powinno być z tym problemów, jeśli w domu, postaraj się doświetlić scenę lub użyć lampy błyskowej. Możesz posiłkować się także ISO, ustawiając wysoką czułość na 800, 1600, a w skrajnych przypadkach nawet 3200 – uważaj jednak na ziarno, które rośnie wraz z wartościami ISO.

Kluczowym parametrem robienia zdjęcia w ruchu jest migawka czyli naświetlanie zdjęcia – musi być ustawiona na krótki czas, by złapać biegające dzieci, krople deszczu czy wodę w rzece. Jak ustawić czas naświetlania do zdjęcia w ruchu? Na 1/250 sekundy i krócej czyli 1/500, 1/1000. W twojej lustrzance nie zawsze mogą pokazywać się ułamki, dlatego jeśli zobaczysz liczbę 1000 oznacza ona 1/1000 itd.

Jak robić poprawnie zdjęcia w ruchu?

Ustawienia migawki nie są tak prostą sprawą

Ruch ruchowi nierówny, dlatego czas otwarcia migawki dobiera się w zależności do szybkości ruchu. Mówiąc w uproszczeniu, im szybszy ruch, tym krótszy czas otwarcia migawki, by zamrozić scenę. Przykład? Gdy fotografujesz biegacza, może wystarczyć nawet 1/30, a gdy dynamiczną scenę na meczu, ok. 1/1200. Jeśli chcesz być pewny, jak dobierać czasy, po prostu wypróbuj swój aparat i zapisz wnioski, by mieć je zawsze pod ręką.

Co ciekawe, znaczenie ma nawet kierunek ruchu – jeśli obiekt zbliża się do aparatu, a nie porusza równolegle do nas, do wykonania zdjęcia w ruchu niezbędne jest krótki czas otwarcia migawki, bez względu na prędkość ruchu. Ważna jest także odległość fotografowanego obiektu - jeśli dysponujesz profesjonalnym sprzętem, użyj obiektywu szerokokątnego do zdjęć z dużej odległości i teleobiektywu do ujęć z bliska.

Zdjęcia w ruchu – tryby półautomatyczne i automatyczne

Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie z ustawieniami pokrętła, aparatu i wiesz, że zanim uda ci się je dopasować, moment na zrobienie zdjęcia minie, spróbuj fotografować w trybie półautomatycznym oznaczonym jako S lub T. Działa on w ten sposób, że ty ustawiasz tylko czas, a aparat samodzielnie dopasowuje resztę parametrów. Jak ustawić czas? Podobnie jak wcześniej na minimum 1/500.

Nie chcesz eksperymentować z trybami półautomatycznymi? W ostateczności możesz ustawić dedykowany tryb do robienia zdjęć w ruchu, może to być tryb Sport, Dzieci i inne – musisz poszukać go w dostępnym menu.

O tym również warto pamiętać

Fotografia w ruchu wyjdzie lepiej, gdy ustawisz tryb seryjny, czyli wykonywanie szybkich ujęć jedno po drugim za jednym naciśnięciem spustu migawki. Dzięki temu później będziesz mieć szansę na znalezienie tego jednego, idealnie ostrego zdjęcia. Wiele osób zapomina także o wyborze punktu ostrości, który może skutkować tym, że np. osoba biegnąca zostanie rozmyta pomimo poprawnych ustawień, a tło jakim jest choćby las, będzie perfekcyjnie wyostrzony. Jak sobie z tym radzić? Ustaw szerszy zakres ostrości, by w razie potrzeby skadrować zdjęcie w komputerze. Doskonałym wsparciem jest autofocus czyli AF, który potrafi nawet śledzić ruch – warto sprawdzić, jakie możliwości daje twój aparat.

Ostre i wyraźne zdjęcia wtedy, kiedy tego potrzebujesz

Robienie zdjęć w ruchu wymaga wprawy, dlatego nie rezygnuj, gdy nie uda się od razu, być może potrzebujesz więcej ćwiczeń. Zapamiętaj, że najważniejsze jest światło i migawka, dzięki którym stworzysz naprawdę niesamowite fotografie. Zamówisz z nich np. fotoobrazy do salonu, odbitki do nowego albumu lub drobiazgi dla swoich bliskich.