gory jesienią

Gdzie fotografować i jaki sprzęt jest niezbędny

Polskie góry są piękne o każdej porze roku, jednak szczególnie druga połowa października pozwala na oglądanie ich w najbardziej spektakularnych kolorach. Przepięknie prezentują się m.in. Bieszczady, na których „rdzewieje” buczyna porastająca większość stoków. Jeśli jesteś zwolennikiem Tatr, możesz wybrać się na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję, Kasprowy Wierch czy na Sarnią Skałkę. Gdy chcesz fotografować w okolicy Jurajskich skał, doskonałym miejsce będą Sokole Góry, Brama Twardowskiego i Góry Gorzkowskie. Najpiękniejsze zdjęcia z Pienin zrobisz ze szczytu Sokolicy i w okolicach Czerwonego Klasztoru.

Co będzie potrzebne do wykonania fotografii? Zabierz ze sobą lustrzankę oraz obiektyw. Jeśli posiadasz teleobiektyw lub szeroki kąt do krajobrazów, uzyskasz jeszcze lepsze efekty. Niezbędny do zdjęć będzie także statyw, filtr polaryzacyjny i połówkowy szary.

Pamiętaj o tym, że zachód słońca o tej porze będzie już przed 18:00, dlatego jeśli planujesz wyprawę w góry, bądź dobrze przygotowany i poza podstawowym sprzętem zabierz ze sobą latarkę. Warto mieć plecak z dodatkową odzieżą i kurtką przeciwdeszczową – pogoda w górach bywa kapryśna, dlatego nie ma sensu ryzykować przeziębieniem. Jeśli wybierasz się na dłużej, koniecznie zapakuj termos z ciepłym napojem i zdrowe przekąski.

Zdjęcia jesienią – jak robić?

Jedną z najlepszych pór do fotografowania w plenerze jest ranek – powietrze po nocy jest bardziej przejrzyste, zdarzają się także poranne mgły w dolinach. Dużą zaletą dla wielu fotografów jest to, że słońce wstaje później, dlatego nie ma potrzeby budzenia się w środku nocy, by uchwycić pięknie kadry. Jesienią i zimą nie zawsze są takie same warunki – zdarza się, że ławice chmur przelewają się przez szczyty popołudniem i wieczorem.

Światło jest niezwykle ważne w wykonaniu doskonałego zdjęcia – nie chodzi tylko o porę fotografowania, ale także jego padania. W bezchmurny dzień może ono padać z przodu, z tyłu lub z boku. W pierwszym przypadku uzyskasz naturalne barwy, jednak całość ujęcia może być nieco pozbawiona głębi. Światło oświetlające obiekt z tyłu (np. zdjęcie z bliska liści), pozwala wydobyć bogactwo kolorów. Warto pamiętać o tym, że gdy słońce zaświeci bezpośrednio w obiektyw, może dojść do zmniejszenia kontrastu i nasycenia, a także przyciemnienia fotografowanych obiektów. Najlepszym światłem będzie to padające z boku, dzięki któremu uwydatnisz głębię krajobrazu.

Jak fotografować jesień? Przy jesiennej ferii barw, konieczne jest prawidłowe ustawienie jasności i kolorów. Aparaty często automatycznie dobierają parametry, ale nie zawsze oddają zamiar fotografa lub rzeczywiste kolory, dlatego warto samodzielnie dopasować ekspozycję i balans bieli. Jeśli zdjęcie wychodzi zbyt ciemno, dodaj +1 lub +2 do ekspozycji. Balans bieli ułatwi ci uchwycenie jaskrawych barw liści. Gdy fotografujesz w pochmurny dzień lub w cieniu, wybierz odpowiedni tryb, by czerwone i żółte kolory stały się wyrazistsze.

Jesień to czas na eksperymentowanie z różnymi kompozycjami. Spróbuj używać odmiennych obiektywów – szerokokątny pozwoli zrobić inspirujące zdjęcia krajobrazów, a teleobiektyw przybliża obiekt i tworzy lekki efekt rozmycia.
 
Nie zapominaj o ustawieniach przysłony – jeśli chcesz wykonać zdjęcia krajobrazu, gdzie wszystkie elementy są wyraźne, ustaw wartości między F8, a F11. Gdy chcesz wykonać bliskie ujęcie np. liści, zmniejsz wartość przysłony do F3.2.

Co z pozostałymi parametrami? ISO nie powinno przekraczać 400, by uniknąć szumów. Czas naświetlania należy ustawić w zależności od warunków i przysłony – jeśli chcesz uzyskać wyraźne zdjęcia, parametry powinny wynosić od 1/125 s do 1/1000 s. 

jesienne zdjecia gor

Jak fotografować góry – pomysły na proste kadry

Jeśli chcesz wykonać dobre zdjęcie, musisz znaleźć odpowiednie miejsce – spróbuj fotografować ścieżkę lub wykonaj ujęcie na szczycie lub w odsłoniętej dolinie. Najpiękniejsze kadry pochodzą często z wierzchołków lub z miejsc widokowych – są one oznaczone specjalnym symbolem na trasach wyznaczonych przez PTTK. Jeśli chcesz, by zdjęcie przykuwało uwagę, znajdź w kadrze coś wyjątkowego – ścieżkę, która prowadzi wzrok, płot, most, specyficzne ułożenie gór i inne detale, które sprawią, że nie będzie to nudne, sztampowe ujęcie. Możesz eksperymentować z głębią ostrości, rozmywając np. pierwszy plan, fotografując blisko koron drzew itd. 

Nie musisz wybierać oczywistych kadrów – poszukaj malowniczych liści, grzybów czy mchów, by stworzyć niesamowite makro zdjęcia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by uchwycić zwierzęta lub wykorzystać szczególne zjawiska pogodowe takie jak deszcz lub mgła. Wyjątkowe zdjęcia wychodzą w momencie spadnięcia pierwszego śniegu – widać szczególne połączenie bieli śniegu i kolorów jesieni, które doskonale buduje klimat.

Jak fotografować deszcz

Deszcz jest sprzymierzeńcem fotografa – jeśli nie masz odpowiedniego wyposażenia, które zabezpieczy twój sprzęt przed zniszczeniem z powodu wilgoci, możesz wykonać piękne zdjęcia bezpośrednio po deszczu. Kolory liści wydają się jeszcze intensywniejsze, a unosząca się mgła tworzy niemal bajkowy krajobraz. Możesz fotografować zarówno krajobrazy, jak i krople deszczu znajdujące się na roślinności, dopasowując odpowiednio sprzęt oraz obiektywy. Ciekawy efekt tworzą krople deszczu uderzające o taflę wody, jaką znajdziesz np. w Morskim Oku.

Jak fotografować w deszczu? Zacznij od zwiększenia jasności poprzez podwyższenie wartości ISO lub zmianę długości czasu otwarcia migawki. Możesz spróbować także zmienić ustawienia balansu bieli. Przydatny będzie filtr polaryzacyjny do usuwania/wzmacniania odbić w wodzie oraz filtry połówkowe szare do pejzaży.

Spróbuj ustawić się w taki sposób, by zadbać o siebie i sprzęt. Osłoń aparat z pomocą dedykowanego pokrowca lub wykonaj samodzielnie zabezpieczenie np. poprzez nałożenie worka foliowego z wyciętym otworem na wizjer i obiektyw.

jesienne zdjecia gor w deszczu

Jak fotografować mgłę?

W Polsce występują głównie mgły adwekcyjno-radiacyjne, które powstają po napływie ciepłego powietrza na chłodniejsze podłoże. Najczęściej znajdziesz taką mgłę w pobliżu zbiorników wodnych oraz w górach. Jeśli chcesz ją uchwycić na zdjęciu, wstań wcześniej i poszukaj idealnej lokalizacji – najlepiej wysoko położonego miejsca z doskonałym widokiem na dolinę i las, gdzie będą obiekty wyłaniające się z mgły.

Pomimo tego, że mgła tworzy na zdjęciach niesamowity klimat, jest niezwykle trudna do sfotografowania. Kolory są mniej intensywne, zmniejsza się kontrast. Należy wykonać kompensację ekspozycji, by wpadało więcej światła i wykonać kilka eksperymentów z ustawieniami, by zobaczyć, jakie dają najlepsze efekty. W wykonaniu dobrze naświetlonych fotografii pomoże histogram – powinien znajdować się najbliżej prawej krawędzi.

zdjecia gor we mgle

Gdy wiesz już, jak fotografować góry

Gdy wiesz, jak fotografować góry jesienią, najwyższa pora chwycić za aparat i spróbować swoich sił! Możesz zaplanować całą wycieczkę po znanych lub z mniej znanych szlakach, wykonując zdjęcia podczas chwil odpoczynku. To doskonały sposób na połączenie dwóch przyjemności – pasji fotografowania i spędzania czasu z najbliższymi. Co zrobić po powrocie do domu? Obejrzyj fotografie i jeśli to konieczne, poddaj je lekkiej obróbce graficznej. Zawsze zapisuj pliki w formacie RAW lub RAW+JPG, by mieć szansę na udoskonalenie zdjęcia bez ryzyka utraty jakości. Gdy będziesz gotowy, nie zwlekaj, tylko zamów nietuzinkowe fotoprezenty z naszego fotolabu, którymi obdarujesz bliskich.