Sztuka, a także jedna z jej dziedzin jaką jest malarstwo, towarzyszy ludziom niemal od samego początku istnienia cywilizacji. Obrazy budzą podziw i emocje, a współcześnie stały się także ważnym motywem społecznym, a także widujemy je w wielu przestrzeniach komercyjnych i domowych. Warto wiedzieć, jakie style malarskie są obecnie najbardziej popularne, i jak możemy je rozpoznać.

Malarstwo jest jedną z najbardziej popularnych i powszechnych dziedzin sztuki. Rozwija się niemal od zarania dziejów, wraz z pierwszymi przejawami działalności człowieka w epoce sztuki prehistorycznej. Przez dzieje ludzkości twórczość malarstwa ewoluowała, poddając się dostępnym narzędziom i materiałom. Na kształtowanie się stylów malarskich wpływał także ogólny rozwój społeczny, czy też poznawanie zasad proporcji, kompozycji i perspektywy. Te właśnie czynniki pozwalają na wyodrębnienie różnych stylów i epok malarskich. Stylów malarskich jest wiele, a największy rozkwit tej dziedziny sztuki w Europie nastąpił głównie w okresie renesansu. Poznano i opanowano wtedy zasady perspektywy i tworzenia światłocieni, dzięki czemu malarstwo stawało się coraz bardziej realistyczne. Na przestrzeni lat zmieniała się także funkcja malarstwa - od kronikarstwa dziejów po wizję i wyraz artystyczny autora.

Współczesne style malarskie niejednokrotnie zaskakują swoją formą, są odejściem od sztywnych zasad i kanonów. Zaskakują także swoim przekazem ukrytym przez artystę oraz jego indywidualnym, niepowtarzalnym stylem. Jako wybitne dzieła sztuki, stanowią także prestiżowe dekoracje w przestrzeniach domowych i komercyjnych. Niepowtarzalność dzieł i ich sława przyczyniły się do rozwoju kopii malarskich, a także wydruków obrazów na płótnie. Dzięki zdjęciu na płótnie jedno z takich zachwycających dzieł sztuki możemy mieć także w swoim domu. Poniżej omówimy pewne popularne style malarskie, które możemy spotkać jako motywy i inspiracje pojawiające się w mass mediach, np. we współczesnym wzornictwie. Podpowiemy, czym się charakteryzują dane style malarskie i jak możemy je rozróżnić.

Impresjonizm - obrazy pokazujące subiektywne odczucia

Impresjonizm w malarstwie rozwinął się na przełomie XIX i XX wieku i trwał kilka dekad. Zapoczątkowany przez francuskich malarzy takich jak np. Claude Monet, rozwinął się w kulturze zarówno europejskiej, jak i amerykańskiej. Z jednej strony zaczęła rozróżniać go tematyka, która z tematów społecznych przeszła na pokazanie zmiennego, ulotnego świata wokół nas. Pokazuje subiektywne odczucia i działanie ich na zmysły. Sama nazwa oznacza w łacinie i języku francuskim “odbicie, wrażenie”. Malarstwo impresjonizmu zachowuje zasady percepcji i perspektywy, jednak większe znaczenie od tematu, ma tutaj sama forma malarska. Rozpoznawalne cechy impresjonizmu to malowanie “plamami”. Czyste kolory nakładane były plamami, które z odległości łączyły się z innymi barwami w tony pośrednie.

Impresjonizm obrazy pokazujące subiektywne odczucia

Kubizm - obrazy geometrycznych form

Główne cechy kubizmu to całkowite odrzucenie reguł perspektywy i uproszczenie elementów kompozycji. Mistrzem tego stylu malarskiego jest niezwykle znany, hiszpański artysta Pablo Picasso. Obrazy z cechami kubizmu rozróżnimy po geometrycznych formach zarówno postaci i portretów, jak i martwych natur i krajobrazów. Formy te dodatkowo często mają zaznaczony kontur, który ma dodatkowo podkreślić uproszczoną formę. Zabawa perspektywą, a właściwie odejście od niej, wprowadza element nieoczywistości do przedstawianych kompozycji.

Kubizm - obrazy geometrycznych form

Surrealizm - obrazy świata nierealistycznego

Dla tego stylu charakterystyczny jest przekaz i nieoczywista wizja na przedstawionych obrazach, często także prowokacja. Surrealiści to indywidualiści, którzy z dystansem podchodzili do opinii i szeroko pojętych norm. W związku z tym surrealistyczne obrazy mają pewną dowolność i swobodę przekazu. Cechy surrealizmu to senne przedstawienia postaci i przedmiotów w rozległych i nierzeczywistych przestrzeniach. Choć sam styl techniczny jest realistyczny, nierealistyczny jest świat, który jest na obrazach przedstawiany, jest sennym odbiciem świata, który znamy. Najbardziej znany przedstawiciel surrealizmu to Salvador Dali.

Surrealizm - obrazy świata nierealistycznego

Abstrakcja - obrazy oddziaływania na wyobraźnię

Abstrakcja z łaciny to "oderwanie", i właśnie tym jest ten styl malarstwa. Cechy abstrakcji to całkowita dowolność formy, perspektywy i kompozycji. Popularna jest abstrakcja geometryczna, jednak obrazy mogą zawierać także nieokreślone formy wplecione w dowolną kompozycję. Malarstwo abstrakcyjne jest odejściem od jakichkolwiek norm i prób przedstawienia wizualnego i ilustracyjności. Jest to bardziej oddziaływanie na wyobraźnię, skojarzenia i emocje odbiorcy. Z tego powodu malarstwo abstrakcji ma równie wiele zwolenników, jak i przeciwników. Należy do jednej z trudniej odbieranych stylów malarskich, ponieważ częściej opiera się na zrozumieniu wizji, a nie czystym warsztacie artysty. Jego prosta i ciekawa forma, często opierająca się na kontraście kolorów, sprawia, że obrazy te idealnie komponują się w nowoczesnych wnętrzach.

Abstrakcja Obrazy oddziaływania na wyobraźnię

Pop-Art - obrazy sztuki nowoczesnej

Śmiało można określić Pop-Art mianem ikony sztuki nowoczesnej. Styl ten rozwijał się w latach 50 XX wieku. Do popularności tej sztuki przyczyniło się szerokie jej występowanie w kulturze masowej, np. w komiksach, filmach, plakatach, a nawet wzornictwie produktowym i logach. Ta passa trwa zresztą do dzisiaj, a dzieła artystów takich jak np. Andy Warhol kojarzyć mogą nie tylko znawcy sztuki. Cechy Pop-Artu to widoczna inspiracja konsumpcjonizmem, reklamą i nawet przedmiotami codziennego użytku. Styl Pop-Art możemy określić jako “komiksowy” - graficzne formy, przedstawiony dominujący motyw, łączenia różnych technik malarskich. Ciekawe kompozycje i kolorystyka przyciągają oko, dlatego popularne są jako plakaty i obrazy Pop-Art jako zdjęcie na płótnie.

Pop-Art - obrazy sztuki nowoczesnej

Obraz lub zdjęcie na płótnie

Dzięki technikom druku dowolne dzieła sztuki lub nasze własne fotografie mogą stanowić dekorację naszego domu jako obraz ze zdjęć. Zdjęcie na płótnie będzie także dobrym pomysłem na prezent! Jeśli chcielibyście mieć taki obraz u siebie, lub udało się wam wykonać piękne zdjęcia, które chcielibyście utrwalić na płótnie, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.

Najpopularniejsze style malarskie - obraz ze zdjęć