Interesujesz się fotografią? A może uważasz, że istnieje pewien poziom wiedzy, który powinien znać każdy, kto chwyta aparat w dłonie i próbuje wykonać dobre, jeśli nie świetne ujęcia? Ten tekst jest dla ciebie – w zwięzłych słowach wyjaśnimy jakie są rodzaje fotografii oraz podamy kilka wskazówek dla każdego, kto chce się doskonalić w danej technice.

 

Fotografia przyrodnicza

Fotografia przyrodnicza polega na rejestrowaniu zwierząt bez ingerencji w ich naturalne siedliska. W zależności od gatunku zwierząt, jest to zadanie mniej lub bardziej wymagające, a także niebezpieczne. Fotografowie przyrody z „powołania” potrafią spędzić tygodnie lub miesiące polując na jedno udane zdjęcie. 

Fotografia modowa

Zdjęcia najczęściej przedstawiają modelki i gwiazdy w modnych ubraniach i dodatkach, które promują daną markę. Są wykorzystywane nie tylko do magazynów i katalogów, ale coraz częściej także do sklepów internetowych. Ważne jest to, by pokazać jakość ubrań, ich charakter i zachęcić potencjalnych klientów do kupna. 

Fotografia podróżnicza

Fotografia podróżnicza ma przedstawiać miejsce, które odwiedza fotograf, skupiając się na najważniejszych aspektach. Ważne jest pokazanie zwyczajów ludności zamieszkującej te tereny, unikalnych dla danego miejsca krajobrazów, a także dań i innych aspektów, które wzbudzą w innych osobach chęć podróżowania. 

Fotografia reportażowa

Reportaże stawiają na naturalność, brak artyzmu. Mają pokazywać to, co widzą oczy, bez używania filtrów, rozmyć i szukania ciekawych perspektyw. Ten rodzaj fotografii wiąże się najczęściej z dziennikarzami i mediami dbającymi o wiarygodność.

Fotografia krajobrazowa

Zdjęcia krajobrazu przedstawiają naturę i zjawiska atmosferyczne. Ważne są poranki, wschody i zachody ze względu na najlepsze światło. W tej fotografii najważniejsza jest lokalizacja i różne ustawienia aparatu oraz często statyw, bez którego trudno wykonać dobre ujęcie. 

Fotografia architektoniczna/wnętrz

Fotografia architektury obejmuje wykonywanie zdjęć wszystkim budynkom na zewnątrz, jak i wewnątrz. Mogą to być okazałe budowle, jak ich fragmenty, które są szczególnie istotne dla widza lub dla artysty. Ten rodzaj fotografii może być interpretowany jako fotografia produktowa lub nie, w zależności od przeznaczenia zdjęć. Jeśli fotografujesz na zewnątrz, podobnie jak w fotografii krajobrazowej, ogromne znaczenie ma pogoda i pora.

Fotografia portretowa

Fotografia portretowa to wykonywanie portretów – od najbardziej artystycznych, oryginalnych, aż po zwykłe zdjęcia „do dowodu”, które są po prostu potrzebne do różnych dokumentów. Adepci tej sztuki starają się skupić na obiekcie i z pomocą zdjęcia wydobyć cechy osobowości, pasje, hobby. Najłatwiej wykonać to zadanie z pomocą gry świateł i dobierając odpowiednie atrybuty. Fotografia portretowa obejmuje zarówno zdjęcia z bliska, pokazujące twarz i tors, jak i dalsze, obrazujące całą sylwetkę.

Fotografia produktowa

Są to zdjęcia produktów wystawianych na sprzedaż, a więc jej zadaniem jest wzbudzenie pożądania w odbiorcy. Fotografie trafiają do magazynów, reklam, Internetu, bilbordów i do innych miejsc – są zwykle mocno obrobione, wręcz sztuczne, w zależności od profilu klienta. Fotografowie najczęściej wykorzystują profesjonalne studia i kosztowny sprzęt niezbędny w tego typu fotografii.

Fotografia makro

Makrofotografia oznacza wykonywanie zdjęć z bardzo niedużej odległości – mogą to być ujęcia przyrody, ze ślubów, rodzinne i inne. Najważniejsza jest głębia ostrości, by pokazać trójwymiarowość zdjęcia i opowiedzieć historię, ale bez realizacji reportażu.

Fotografia uliczna

Jeśli lubisz chwycić za aparat i spacerować po mieście, z pewnością zainteresuje cię ten rodzaj fotografii. W nim masz prawo odkrywać swoją artystyczną wolność i rejestrować dokładnie to, co zechcesz. Nie ma tutaj głównego tematu, zdjęcia mają obrazować budynki, ludzi, wydarzenia, elementy uchwycone przypadkowo.

Fotografia podwodna

Zdjęcia wykonuje się pod wodą specjalnym sprzętem – mogą przedstawiać zarówno ludzi, jak i rośliny czy zwierzęta, a nawet samą wodę. Do tego rodzaju fotografii używa się bardzo kosztownego, wodoszczelnego sprzętu.

Fotografia stockowa

Jest to specjalny typ fotografii wykonywany na stocki, czyli do płatnych banków zdjęć. To świetny pomysł na dodatkowy zarobek dla osób, które lubią fotografować. Ten rodzaj fotografii rządzi się jednak specyficznymi prawami – zdjęcia są często mocno retuszowane, nasycone kolorami i pozowane, gdyż mają przede wszystkim spełnić oczekiwania klientów, a nie być artystycznym dziełem czy ujęciem emocji.

Fotografia rodzinna

Rodzinna fotografia jest niezwykle popularna i uprawiana przez wielu amatorów. Co ciekawe jest ona dosyć szeroką dziedziną – dzieli się ja na fotografię noworodkową, ślubną, ciążową, dlatego coraz częściej specjalizują się w niej także profesjonaliści. Fotografia rodzinna powinna oddawać cechy osobowościowe, klimat spotkań i skupiać się na wszystkich lub na pojedynczych członkach rodziny.

Fotografia ślubna

Fotografia ślubna może dzielić się na fotografię z przygotowań, reportaż ze ślubu oraz sesję plenerową, zwykle stylizowaną lub wykonywaną jeszcze w dniu ślubu. Najważniejsze jest pokazanie w niej uczuć młodej pary, atmosfery panującej podczas wesela, uchwycenie najśmieszniejszych lub najbardziej wzruszających momentów, by odbitki stały się najlepszą pamiątką na lata.

Fotografia kulinarna

Kulinarna fotografia obejmuje fotografowanie jedzenia oraz napojów na różne potrzeby. Mogą to być zdjęcia na stronę lub do menu restauracji, reklamowe. Są to ujęcia wykonywane na wiele sposobów, w tym z góry (flat), które zazwyczaj obejmują sam temat zdjęcia, bez wizerunku ludzi. Często upiększa się dania, używając specjalnych technik, by wyglądały na bardziej apetyczne. 

Fotografia sportowa

Sportowa fotografia obejmuje fotografię z różnych wydarzeń – meczów, treningów itd. Ważne jest pokazanie dynamiki sportu i emocji, a najbardziej istotne jest uchwycenie decydującego momentu – uderzenia piłki, wrzucenia jej do kosza itd. Ważna jest kompozycja i zachowanie ostrości na obiekcie.

Fotografia eventowa

Fotografia eventowi to innymi słowy zdjęcia z imprez. Celem jest pokazanie najważniejszych momentów wydarzenia oraz oddanie klimatu, emocji uczestników. Może dotyczyć np. zdjęć z koncertów, tematycznych przyjęć, spotkań, biegów i innych oficjalnych imprez, w których bierze udział duża liczba osób.

Fotografia ciążowa/noworodkowa

Można ją określić jako rodzaj fotografii rodzinnej, dzieli się ją na dwa rodzaje. Pierwsza z nich jest wykonywana kobiecie w ciąży – może jej towarzyszyć przyszły tata dziecka oraz pozostałe pociechy. Podkreśla się ciążowy brzuszek i buduje klimat za pomocą miękkich materiałów i światła. 

Fotografia noworodkowa jest dosyć skomercjalizowaną dziedziną. Jak sama nazwa wskazuje, wykonuje się sesje noworodkom. Może to być sesja naturalna, a także stylizowana, w zależności od oczekiwań rodziców.

Fotografia lifestylowa

Lifestylowa fotografia może być zaliczona do fotografii rodzinnej, choć niekoniecznie – nie ma tutaj jasnego rozdziału. Jest nieco zbliżona do fotografii reportażowej, tyle że temat zdjęć jest znany i bliski fotografowi (zazwyczaj). Ważny jest sposób patrzenia – mniej sztywny, więcej detali i umiejętność pokazywania historii. 

tematyka fotografii

Fotografia dronowa

Zdjęcia wykonywane z drona cieszą się dużą popularnością. Urządzenia wykorzystuje się często na eventach, ślubach, a także do fotografii krajobrazowej.

Fotografia średnio i wielkoformatowa

Zdjęcia w średnim lub dużym formacie, które są idealne np. na obrazy, fototapety itd. ze względu na wysoką rozdzielczość.

Fotografia mobilna/cyfrowa

Fotografię można także podzielić na mobilną czyli wykonywaną za pomocą telefonów czy tabletów oraz cyfrową, czyli z pomocą aparatów cyfrowych czy lustrzanek. 

Fotografia studyjna

Zdjęcia wykonywane w specjalnie zaaranżowanym studiu fotograficznym.

Fotografia plenerowa

Wszystkie fotografie wykonane poza budynkami – krajobrazu, architektury z zewnątrz, przyrody, a nawet ślubna czy eventowa.

Fotografia artystyczna

Zdjęcia, które oddają wizję artysty. Ich temat może być praktycznie dowolny, nie są nastawione na sprzedaż ani dedykowane temu, by zdobyły liczne grono odbiorców, raczej na przekaz i pokazanie wartości fotografa.

Fotografia użytkowa

Zdjęcia wykonywane komercyjnie, które nie mają wartości artystycznej, są na sprzedaż.

Fotografia tradycyjna

Inaczej analogowa – są to zdjęcia, których nośnikiem są chemiczne materiały światłoczułe, czyli znane nam z dawnych lat klisze i filmy.

Fotografia samochodowa

Zdjęcia samochodów cieszą się dużym powodzeniem wśród miłośników pojazdów. Mogą to być zarówno fotografie komercyjne najnowszych modeli dostępnych w sprzedaży, zdjęcia dla osób sprzedających używane pojazdy, jak i z eventów. 

Inne rozróżnienia fotografii i krótkie podsumowanie

Fotografia może dzielić się ze względu na technologię, wtedy wymienia się np. tradycyjną, cyfrową, dronową itd. bądź ze względu na przeznaczenie, jak rodzinna, reklamowa, lub tematykę – podróżnicza, kulinarna. Niekiedy odróżnia się ją z pomocą miejsca, w którym zostaje uchwycony dany kadr, wyróżniając fotografię plenerową, studyjną lub wewnątrz pomieszczeń. Prawda jest jednak taka, że podział bywa umowny i najważniejsze jest rozumienie pojęć i znajomość kluczowych wskazówek. 

Jeśli udało ci się wykonać piękne zdjęcia, którymi chcesz się pochwalić, koniecznie sprawdź naszą ofertę! Znajdziesz w niej nie tylko odbitki, ale także fotoprezenty i inne ciekawe sposoby na to, by wyeksponować swoje dzieła.