Skąd pochodzę, gdzie mieszkała moja rodzina, czy mamy jakiś herb? Stworzenie drzewa genealogicznego ze zdjęciami, na którym znajdą się przodkowie, których nigdy nie miałeś okazji spotkać, to doskonały sposób, by odpowiedzieć na te pytania i zrozumieć swoje dziedzictwo. Dla dorosłych to z kolei okazja do upamiętnienia zmarłych i stworzenia pięknego przedstawienia historii rodziny. Gdzie szukać informacji? Jak zrobić drzewo genealogiczne?

Informacje do tworzenia drzewa genealogicznego do wydruku

Pierwszym miejscem, gdzie powinieneś poszukać informacji o swoich przodkach, są stare rodzinne albumy oraz teczki z dokumentami. Warto poszperać na strychu, w kartonowych pudłach i innych miejscach, gdzie gromadzone są pamiątki po przodkach. Spytaj swoich rodziców, dziadków, wujków, cioci czy rodzeństwa dziadków o imiona, nazwiska, koligacje, zdarzenia. Dowiedz się, co pamiętają ze swojej młodości. Poproś, by pokazali Ci swoje zdjęcia, wynotuj daty ślubów, zgonów, urodzeń.

Sprawdź, jakie dokumenty masz, a jakich ci brakuje. By wzbogacić swoje drzewo geneologiczne ze zdjęciami o kolejne pokolenie, idź do Urzędu Stanu Cywilnego. Są tam przechowywane dokumenty do 100 lat wstecz. Trzeba tylko pamiętać o tym, że USC wyda Ci jedynie dokumenty, które dotyczą twoich krewnych z prostej linii pokrewieństwa, czyli babci, dziadka, prababci, pradziadka. O dokumenty członków rodziny, którzy znajdują się w liniach bocznych, muszą wystąpić zstępni, inaczej potomkowie w linii prostej, a wszystko ze względu na ochronę danych osobowych.

W USC nie znajdziesz jednak danych sprzed 110 czy 120 lat. Jak zrobić drzewo geneaologicze sięgające do tych czasów? Gdzie szukać danych do drzewa genealogicznego do wydruku? Najlepiej w archiwach państwowych, diecezjalnych oraz parafialnych. Zacznij od akt metrykalnych, czyli aktów urodzenia, małżeństw oraz zgonów. Do archiwów państwowych dostęp ma każdy, trzeba tylko zapłacić za kseropokopie dokumentów. Konieczne jest poprawne zlokalizowanie, w jakim archiwum państwowym należy szukać. Dobrym rozwiązaniem jest wejście na stronę AP: http://www.archiwa.gov.pl/ i skorzystanie z zamieszczonych tam baz danych. Jeśli wiesz, z jakiej parafii pochodzili twoi przodkowie, łatwo uzyskasz informacje, o tym, jakie księgi znajdują się w zbiorach AP oraz w jakiej miejscowości.

Kolejne źródło danych do przygotowania drzewa genealogicznego do wydruku to archiwum diecezjalne. Tak również mogą się znajdować interesujące księgi. Przed wizytą w archiwum zorientuj się, czy dobrze je wytypowałeś. Trzeba pamiętać o zmianach terytorialnych diecezji oraz dowiedzieć się, w jakich dniach i godzinach takie zbiory są udostępniane. Archiwum parafialne z kolei to nic innego jak szafa z dokumentami, która znajduje się w biurze parafialnym. Dostęp do niej zależy od dobrej woli proboszcza. Bogatym źródłem informacji do tworzenia drzewa genealogicznego ze zdjęciami jest także literatura historyczna, muzea regionalne oraz rozmowa z pasjonatami historii danego terenu.


Jak zrobić drzewo genealogiczne?

Wybierz papier oraz przybory do rysowania. Postaw na dobre materiały, by informacje zostały utrwalone w odpowiedni sposób i dłużej przetrwały np. w formie fotoplakatu na ścianę. Przykładowo może to być papier akwarelowy.

Zdecyduj, jaką formę będzie miało drzewo genealogiczne do wydruku. Niektóre prace mają rzeczywiście formę drzew, których gałęzie odzwierciedlają stopnie pokrewieństwa. Inne bardziej przypominają diagramy rodzinne. Przykładowe szablony drzewa genealogicznego rodziny przedstawia poniższa grafika.

  

Narysuj drzewo ołówkiem. Wyobraź sobie, jak będzie wyglądać twoje drzewo genealogiczne ze zdjęciami, zaplanuj, ile miejsca będziesz potrzebować, by umieścić na nim każdą osobę, a następnie przygotuj delikatny rys ołówkiem. Na późniejszym etapie możesz poprawić ślad piórem lub markerem.

Zaznacz swoje imię. Pamiętaj, że jest to twoje drzewo genealogiczne do wydruku, więc pierwszą osobą, którą musisz zaznaczyć, jesteś Ty sam. Pamiętaj, że miejsce, w którym znajdzie się Twoje imię, jest początkiem drzewa genealogicznego ze zdjęciami. Jeśli więc zapiszesz go na dole strony, gałęzie będą rozrastały się w górę. Możesz też umieścić siebie na górze.  Wtedy drzewo będziesz rozbudowywać w dół. Następnie dodaj swoich rodziców oraz rodzeństwo. Umieść imiona rodziców bezpośrednio nad lub pod swoim imieniem, w zależności od tego, w którym kierunku ma się piąć drzewo. Imiona rodzeństwa pisz na swoim poziomie. Pamiętaj, by było spójnie. Przykładowo, umieszczając na drzewie genealogicznym ze zdjęciami swoje rodzeństwo, zacznij od najstarszego brata/siostry. Później zanotuj imiona i nazwiska cioć, wujków, kuzynów oraz dziadków. W tym miejscu drzewo zacznie się rozdzielać na gałęzie. Po stronie ojca zapisz imiona rodzeństwa, ich małżonków i dzieci. Zrób to samo po stronie matki. Spróbuj uwzględnić więcej pokoleń. Kontynuuj dodawanie nazwisk dalekich ciotek i wujków, dopóki nie zapełnisz drzewa genealogicznego rodziny tak daleko, jak tego chcesz. 

Ulepsz swój projekt graficznie. Przerysuj drzewo czarnym lub kolorowym atramentem, warto także dodać zdjęcia do drzewa genealogicznego. Możesz zapisać daty urodzenia i w pewnych przypadkach także śmierci. Dzięki temu takie drzewo rodzinne może być znacznie bardziej interesujące. Pamiętaj, że wszystkie informacje muszą się znaleźć na jednej stronie.

 Drzewo genealogiczne - program do tworzenia

Popularność genealogii sprawiła, że na rynku pojawiło się dużo programów, które wspierają tworzenie drzewa genealogicznego do wydruku. Niektóre z nich są darmowe, inne tylko przez 30 dni (trial), niektóre tanie i wymagają rejestracji, są też programy pełnopłatne. Warto wybierać te zawierające polskie znaki, by nie rezygnować z naszych narodowych znaków i nie zmieniać brzmienia nazw i nazwisk tylko ze względu na użycie złego programu do tworzenia drzewa genealogicznego ze zdjęciami. Wierne oddanie nazwisk jest wyrazem szacunku wobec tych, których opisujemy. Warto pamiętać, że niektóre programy w czasie wprowadzania danych mają obsługę polskich znaków, ale w trybie edycji. Wyświetlając album, mogą pojawić się błędy. Finalnie możesz wydrukować projekt w formie obrazu na płótnie.

Drzewo genealogiczne - progray do tworzenia:

 • Ahnenblatt,
 • GreatFamily,
 • Personal Ancestral File PAF,
 • Family Tree Builder,
 • WinFamily,
 • GenoPro,
 • Great Family,
 • Drzewo Genealogiczne II,
 • GenDesigner,
 • Legacy Family,
 • Ancestry Family Tree,
 • GenealogyJ.

Drzewo genealogiczne – cenne źródło informacji na lata

Kim jesteśmy, skąd się wywodzimy i czyje geny odziedziczyliśmy? To pytania, na które można częściowo odpowiedzieć w czasie tworzenia drzewa genealogicznego ze zdjęciami. W końcu burzliwa historia kraju poplątała losy wielu pokoleń. Warto je odtworzyć, bo nasi najbliżsi są warci naszej pamięci, pamięci naszych dzieci oraz przyszłych pokoleń. Poznawanie swoich powiązań rodzinnych to fascynująca podróż w przeszłość. Tworzenie, na następnie wydruk drzewa genealogicznego rodziny z pewnością dostarczy wiele satysfakcji i wzruszeń.