Prowadząc działalność w internecie, potrzebujesz na bieżąco przygotowywać ciekawe grafiki do filmów video na Youtube, wpisów na blogu czy postów w mediach społecznościowych. Najłatwiej byłoby oczywiście nawiązać w tym zakresie współpracę ze specjalistą, ale jeśli chciałbyś spróbować własnych sił lub po prostu zaoszczędzić, to możesz w tym celu skorzystać z darmowych, łatwych w obsłudze programów. Przekonaj się, że wcale nie musisz być zawodowym grafikiem, by na własne potrzeby tworzyć nowe treści graficzne, które później możesz także wydrukować np. w postaci np. fotokalendarzy. Oto lista 10 programów, które powinieneś wypróbować.

  1. Canva

https://www.canva.com/

To ścisła czołówka najchętniej wykorzystywanych przez internautów programów do tworzenia ciekawych grafik online. Ogromnymi atutami tego programu są szybkość i łatwość pracy. Użytkownik zyskuje dostęp do wielu elementów graficznych, zdjęć oraz szablonów, które może wykorzystać do stworzenia własnego stylu graficznego. Minusem może być popularność programu prowadząca do tego, że w sieci krąży wiele realizacji bardzo podobnych graficznie, przez co trudniej o oryginalność. Ciekawą nowością programu jest możliwość tworzenia animowanych postów, jednak opcja ta działa w wersji beta i jest dostępna wyłącznie odpłatnie. W wersji podstawowej program umożliwia bezpłatne tworzenie grafik, korzystanie z biblioteki szablonów oraz dodatków. Opcja płatna (9.9-12,95 $/miesiąc) pozwala korzystać z dodatkowych funkcjonalności programu jak animowanie grafik czy automatyczna zmiana rozmiaru projektów. To także dobre narzędzie do tworzenia kolaży zdjęć, a nawet infografik.

  1. GIMP

https://www.gimp.org/

Kolejny, niezwykle popularny program przeznaczony do projektowanie i edycji grafik, bezpłatna alternatywa dla Photoshopa. Program jest dostępny dla systemów Linux, Windows i Mac. Sprawdzi się zarówno do tworzenia własnych obrazów, jak i edycji zdjęć. W programie dostępny jest pełny zestaw narzędzi, w tym do malowania, korekty kolorów, dublowania projektów i ulepszania ich. Podstawową wersję można łatwo rozbudować poprzez skrypty oraz wtyczki dostępne w Internecie za darmo. Co ważne, GIMP obsługuje dokumenty w formacie pdf. Umożliwia także podgląd wydruku. Z każdą nową wersją programu jego funkcjonalność się rozszerza, dlatego warto przetestować ten program w praktyce.

  1. Pixlr

https://pixlr.com/

To produkt firmy Autodesk, która słynie z tworzenia edytorów graficznych. Twórcy tego darmowego oprogramowania twierdzą, że jest to „najpopularniejszy edytor zdjęć online na świecie”. Prawdziwym jego atutem są duże możliwości. W programie można bardzo szybko wyretuszować zdjęcie, dodać mu filtry, teksty czy inne efekty. Dzięki programowi można nie tylko skadrować czy zmienić rozmiar zdjęcia, ale też upiększyć zdjęcia i regulować takie właściwości jak kontrast, jasność, ostrość czy rozmycie. Można także dodać tekst, nakładki i obramowania, zedytować zdjęcia z dysku twardego albo stworzyć obrazy od podstaw. Początkowo program był dostępny tylko z poziomu przeglądarki internetowej lub jako aplikacja mobilna.

  1. Paint.NET

https://www.getpaint.net/

Bezpłatny program ceniony przede wszystkim za prostotę i wiele możliwości. Produkt napisany pod nadzorem Microsoftu swoim interfejsem przypomina inne programy z rodziny systemowej Windowsa. Jest to pewne ułatwienie dla użytkowników, którzy mają trudności z odnalezieniem się w panelu narzędzi projektowania graficznego. W programie znajdziesz najpotrzebniejsze, standardowe funkcje jak poprawianie jakości zdjęć, tworzenie gradientów, ustawienie półprzezroczystości. Program oferuje pracę na warstwach. Ułatwienie w czasie tworzenia większych projektów lub albumu składającego się z kilku edytowanych osobno obrazów stanowi możliwość przełączania kart w programie. 

  1. Gravit Designer

https://www.designer.io/en/

To niezwykle ciekawe, darmowe narzędzie do tworzenia oraz edycji grafiki wektorowej, dobra alternatywa dla Adobe Illustratora. Jego atuty to szybkość działania i dopracowany graficzny interfejs. Skierowany jest do początkującego użytkownika, który ma do dyspozycji narzędzia do tworzenia kształtów, krzywych, rysowania, skalowania i wyrównania. Posiada bogatą bibliotekę szablonów i czcionek do wykorzystania. Umożliwia eksport projektów do plików graficznych pdf i jpg. Gravit Designer może służyć jako narzędzie wspomagające pracę grafików i web designerów. Program można wykorzystać online lub pobrać kopię na swój komputer. Sprawdza się do różnego typu prac projektowych, ikon, prezentacji, ilustracji i animacji.

  1. Piktochart

https://piktochart.com/

To imponujący swoją funkcjonalnością program do tworzenia infografik, prezentacji, plakatów oraz raportów. Pozwala tworzyć estetyczne materiały wizualne, które łączą tekst oraz grafikę. Wprawdzie nie wszystkie zasoby są darmowe, ale ceny nie są zbyt wysokie. Bardzo intuicyjny w obsłudze, posiada wiele szablonów, ikon oraz fontów. Infografiki mają zazwyczaj postać długich, kolorowych pasków, a prezentacje do publikacji online proporcje: 4:3. Gotowe prace można zapisać jako obraz w formacie jpg lub png, a także jako pdf. Aby korzystać z programu, należy założyć konto. Dodając tekst oraz wybierając czcionkę, trzeba sprawdzić, czy obsługuje ona polskie znaki.

  1. Crello

https://crello.com/pl/

Jego ogromną zaletą jest możliwość tworzenia ciekawych, animowanych postów dosłownie w kilka chwil. Wystarczy tylko wybrać szablon, edytować jego elementy i zapisać albo jako plik video, albo gif. Do pobierania animowanych grafik konieczne jest jednak przejście na wersję płatną. W wersji darmowej można korzystać z biblioteki szablonów. Oprócz nich można jeszcze znaleźć grafiki z ilustracjami, dzięki czemu nieco łatwiej się wyróżnić. W wersji pro użytkownik otrzymuje dostęp do animowanych formatów, możliwość zmiany rozmiaru projektu czy pobierania grafik bez znaku wodnego. Podobnie jak w Canvie użytkownik może korzystać także z płatnych dodatków.

  1. Blender

https://www.blender.org/download/

Jeśli chciałbyś na poważnie zająć się projektowaniem 3D, a nie masz pieniędzy na zakup oprogramowania, to z powodzeniem możesz wykorzystać Blendera. To darmowy pakiet do tworzenia treści 3D, który jest dostępny dla wszystkich głównych systemów operacyjnych. Aktualnie to największe narzędzie typu open source do tworzenia grafik 3D. Jego twórcy ciągle pracują nad jego rozwojem, dlatego możesz z nim tworzyć naprawdę ciekawe i różnorodne projekty 3D łącznie z renderowaniem, komponowaniem i teksturowaniem. Dzięki temu, że program ten jest niezwykle popularny, to łatwo znaleźć tutoriale i społeczność gotową do pomocy.

  1. Polarr

https://editor.polarr.co/

To darmowy, bardzo zaawansowany program służący do edycji zdjęć. Możliwości programu są niezwykle szerokie, blisko mu do profesjonalnych rozwiązań takich jak Lightroom, którego w wielu aspektach naśladuje. To narzędzie można wykorzystać do kadrowania, prostowania, pozwala także poprawić ekspozycję, barwy, dopasować oświetlenie. Lewy panel podzielony jest na kategorie, między którymi można przechodzić, rozsuwając panel na boki. Dostępne w programie narzędzia zaskakują użytkowników różnorodnością oraz stopniem ich zaawansowania. W prawym panelu mamy kilka rozwijanych kategorii jak Color, Light, Detail, Optics czy Curves. Po skończonej edycji zdjęcie można zapisać w galerii lub wysłać bezpośrednio do popularnych serwisów społecznościowych jak Facebook, Instagram czy Twitter.

  1. Fotor

https://www.fotor.com/

To proste, przyjazne w obsłudze narzędzie do obróbki zdjęć na komputerze. Oferuje przyjazny i nowoczesny interfejs użytkownika oraz dostęp do najważniejszych narzędzi i specjalnych filtrów. Wśród licznych funkcji warto zwrócić uwagę na opcję automatycznego dostosowywania, wzmacniania i usprawniania wyglądu modyfikowanego zdjęcia. Można także skorzystać z gotowych filtrów i specjalnych efektów fotograficznych. W programie można zmieniać rozmiar zdjęć, wycinać dowolne elementy, dodawać profesjonalne, nowoczesne ramki do edytowanej grafiki.

Przetestuj programy i ciesz się efektami swoich prac

Wcale nie trzeba kupować drogiego oprogramowania, by móc tworzyć ciekawe grafiki. Darmowe programy graficzne dają dziś wiele możliwości projektowania i edytowania materiałów graficznych różnego typu do różnych zastosowań. Dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić, a jednocześnie rozwinąć swoje umiejętności.

A najciekawsze projekty możesz wydrukować w formie kalendarza ze zdjęciami albo innych fotogadżetów np. koszulki ze zdjęciem czy kubka ze zdjęciem, którymi możesz sprawić przyjemność sobie lub podarować komuś bliskiemu.