Kiedyś wykonanie dobrego ujęcia wymagało czasu i wysiłku. Trzeba było kupić aparat, oprogramowanie do edycji zdjęć na komputer stacjonarny i choć chwilę poświęcić na korzystanie z niego. Dziś, dzięki urządzeniom mobilnym i dołączonym do nich aplikacjom, możesz błyskawicznie wykonywać doskonałej jakości zdjęcia i edytować je z poziomu samego urządzenia – od razu. Niestety nie wszystkie ujęcia wykonane telefonem cieszą oko. W czym tkwi sekret robienia udanych zdjęć smartfonem? Okazuje się, że jest ich co najmniej kilka.

 

  • Wyczyść soczewkę aparatu

 

Kiedy jesteś poza domem, zapewne nosisz telefon w kieszeni, torebce czy plecaku. Przez cały ten czas obiektyw aparatu gromadzi kurz i inne zabrudzenia. Przed zrobieniem zdjęcia wyrób więc sobie nawyk czyszczenia obiektywu miękką chusteczką. Choć to może wydawać się oczywiste, to jednak w praktyce większość osób o tym zapomina. A brudny obiektyw jest częstą przyczyną tego, że zdjęcia wydają się mętne.

 

  • Wykorzystaj zasadę trójpodziału

 

Jednym z najprostszych sposobów, by podnieść jakość swoich zdjęć, jest włączenie linii siatki aparatu. Dzięki temu na ekranie smartfona zobaczysz linie oparte na klasycznej zasadzie trójpodziału, która mówi, że obraz powinien być podzielony na trzy części zarówno w pionie, jak i w poziomie. Jeśli więc umieścisz interesujące miejsca na tych liniach lub wzdłuż nich, twoje zdjęcie będzie od razu lepiej zrównoważone. Z włączoną siatką znacznie łatwiej ci będzie skomponować zdjęcia, które później możesz wywołać w formie pięknych fotoobrazów. Fotografowanie obiektów poza centralnym kadrem daje poczucie ruchu i przestrzeni.

 

  • Poszukaj symetrii

 

Symetria jako jedno z narzędzi wykorzystywanych w fotografii bywa zaskakująco ciekawa. Oznacza ona tyle, że tworzysz obraz, który można podzielić na dwie części będące wzajemnymi odbiciami lustrzanymi. Symetrii możesz poszukać wokół siebie, obserwując budowle, mury, tory, a także przyrodę. Możesz też skomponować odpowiednie, symetryczne ujęcie przy wykorzystaniu odpowiednich rekwizytów.

 

 

  • Zrób zdjęcie z różnych perspektyw

 

Robienie ujęć z innej perspektywy niż dotychczas może sprawić, że zdjęcia okażą się niezapomniane. To właśnie sposób, by wykonać oryginalne ujęcie, ponieważ większość z nich jest robiona na wprost albo z lotu ptaka. Poszukaj odpowiedniego ustawienia. Zauważyłeś skałę? Spróbuj się na nią wspiąć i zobaczyć, jak stamtąd wygląda przestrzeń dookoła. A może położysz się na ziemi i spróbujesz wykonać ujęcie z twarzą do góry? Poszukaj różnych możliwości, spróbuj zrobić zdjęcie z perspektywy, o której inni nie pomyśleli.

 

  • Unikaj powiększania

 

Jeśli robisz zdjęcie z daleka, pewnie kusi cię, by powiększyć coś konkretnego, co chcesz uchwycić. Ale nie rób tego! Zdjęcie może przez to stać się ziarniste, rozmyte lub rozpikselowane. Zamiast przybliżać, obiekty, sam się do nich zbliż lub zrób zdjęcie tam, gdzie stoisz, a następnie przytnij je. W ten sposób nie pogorszysz jakości ujęcia i łatwiej ci będzie je zoptymalizować. Pamiętaj, że funkcja powiększenia w smartfonie nie działa tak samo jak w normalnym aparacie. Zoom cyfrowy w smartfonie powiększa zdjęcie, skutecznie je kadrując, dzięki czemu poszczególne obiekty wydają się bliższe, ale niestety to dzieje się kosztem utraty jakości.

 

  • Korzystaj z naturalnego światła

 

Zazwyczaj trudno zrobić świetne zdjęcie smartfonem z wykorzystaniem lampy błyskowej. Choć pozornie lampa służy do robienia lepszych zdjęć w warunkach słabego oświetlenia, to ogólnie na smartfonie zdjęcia z lampą wychodzą gorzej niż bez niej. Świecące oczy, czy nadmiernie błyszcząca skóra to częsty, niepożądany efekt. Lampa niestety często sprawia, że zdjęcie wygląda na prześwietlone, co zmienia kolory i sprawia, że ludzie wyglądają na nich nienaturalnie. Lepiej więc korzystaj z zewnętrznych źródeł światła nawet po zmroku.

 

  • Rozważ zakup mobilnego statywu

 

Jednym z aspektów, w których smartfony przegrywają z klasycznymi aparatami, jest wrażliwość na ruch. Nawet niewielkie poruszenie ręką podczas wykonywania zdjęcia może sprawić, że będzie rozmazane. Chociaż urządzenia mobilne ułatwiają robienie zdjęć w podróży, nie jest łatwo wykonać je z ręki idealnie w pionie czy w poziomie, zwłaszcza jeśli ty też chcesz być na zdjęciu. Mobilny statyw daje szansę zrobienia ujęcia bez trzymania telefonu w ręku. Większość takich statywów jest niewiele większa od samego smartfona i można je pochylać pod dowolnym kątem. 

 

  • Korzystaj z trybu HDR

 

Większość nowoczesnych smartfonów może korzystać z HDR (High Dynamic Range). Pytanie, co to w ogóle oznacza? Najprościej mówiąc, w tradycyjnym sensie HDR to technika wykonywania zdjęcia, która równomiernie doświetla wszystkie elementy. Dzięki temu można uniknąć takich efektów jak np. przepalone niebo. Odbywa się to poprzez wykonanie wielu zdjęć tej samej klatki przy różnych poziomach ekspozycji. Są one następnie łączone w całość, by ostateczna fotografia była najbliższa obrazowi widzianemu w rzeczywistości. W niektórych modelach smartfonów opcja HDR to integralna część podstawowej aplikacji do robienia zdjęć, którą można dowolnie włączać i wyłączać.

 

  • Bądź naturalny

 

Pozowane zdjęcia są dobre, kiedy chcesz uwiecznić wspomnienia, jak szczęśliwe chwile z przyjaciółmi, rodziną czy spotkanie kogoś znanego. Jeśli jednak chcesz mieć piękne odbitki zdjęć np. z podróży, postaw na działania spontaniczne. Naturalne ujęcia mogą być znacznie bardziej interesujące. To dlatego, że są w stanie lepiej uchwycić emocje. Możesz zrobić większą liczbę ujęć, by mieć wybór. Często zdjęcia z zaskoczenia, w których króluje uśmiech, potrafią zachwycić. W końcu fotografia to nic innego jak cieszenie się życiem.

 

  • Wypróbuj zewnętrzne soczewki

 

Chcesz naprawdę zachwycać ujęciami zrobionymi przy użyciu smartfona? Zainwestuj w zewnętrzne soczewki. To wysokiej jakości produkty, które wzniosą Twoje możliwości fotograficzne na zupełnie inny poziom. W zależności od wybranego obiektywu możesz uzyskać różne efekty. Przykładowo obiektyw szerokokątny pozwoli rozszerzyć perspektywę obserwacji w stosunku do tradycyjnego aparatu, a teleobiektyw ułatwi fotografowanie obiektów znajdujących się w znacznej odległości.

 

Rób lepsze zdjęcia zawsze i wszędzie

Aparaty do smartfonów są z każdą nową generacją coraz lepsze, a aplikacje służące do robienia, edytowania i udostępniania zdjęć coraz bardziej intuicyjne. Aby stawać się lepszym w fotografowaniu, potrzebujesz praktyki. Kiedy więc następnym razem sięgniesz do kieszeni po telefon, przypomnij sobie poniższe wskazówki, a ponad wszystko testuj różne ustawienia swojego aparatu w telefonie, np. próbuj ręcznie ustawić ostrość na danym obiekcie. Przy odpowiednich parametrach ekspozycji można uzyskać np. rozmyte tło z ostrym pierwszym planem.

Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza!A te najlepsze ujęcia możesz wywołać nie tylko w formie odbitek, ale także fotogadżetów.