Porady

Jak robić ostre zdjęcia – poradnik dla początkujących
Bez względu na to, czy robimy zdjęcia w czasie wakacji, rodzinnych uroczystości czy innych imprez, chcemy, by wykonane ujęcia były ostre. Nie zawsze jednak udaje się osiągnąć upragniony efekt, co rodzi frustrację. Dowiedzcie się, jak poprawić jakość swoich zdjęć dzięki kilku prostym sztuczkom.

Ostre zdjęcia – praktyczne porady

Zdjęcia w całości rozmyte, zamazane brzegi, trudności ze zrobieniem ujęcia z ręki – to częste problemy osób, które rozpoczynają swoją przygodę z fotografią. Poniżej znajdziecie proste wskazówki, które pozwolą wam znacząco poprawić jakość wykonywanych zdjęć. Podzieliliśmy je na 5 zakresów tematycznych, którym przyjrzymy się bliżej.

 

Ustawienia aparatu

Nieostre zdjęcia w wielu przypadkach wynikają z braku wiedzy na temat sprzętu i możliwości edycji najważniejszych parametrów, które wpływają na jakość ujęcia.  Sprawdź, które z nich są kluczowe i jak radzą je ustawić osoby, które zajmują się fotografią zawodowo.

Czas naświetlania

To głównie od niego zależy, czy uda nam się stabilnie utrzymać aparat oraz zrobić ostre zdjęcie. Zasada jest prosta: im krótszy czas naświetlania, tym bardziej prawdopodobne, że zdjęcie będzie ostre. Preferowany minimalny czas to 1/160s, jeśli w pomieszczeniu jest jasno, można jednak skrócić go do 1/250s i wyżej.

Stopień otwarcia przysłony

Jeśli chcemy uzyskać efekt rozmytego tła, warto ustawić otwarcie przysłony na f/2.8 lub f/3.2. Jeśli natomiast ostre mają pozostać elementy znajdujące się w dużej odległości, warto zwiększyć wartość przysłony, np. do f/8 lub f/11. To, czy ustawiona zostanie właściwa wartość przysłony, wpływa na kompozycję całego kadru.

Czułość ISO

Najlepiej zacząć od ustawienia wartości bazowej ISO. Podstawowa czułość ISO aparatu pozwoli przygotować obrazy o najwyższej jakości i maksymalnie ostre (przy niskim ISO pamiętajcie o krótkim czasie naświetlania). Im większa czułość ISO, tym więcej szumu na zdjęciach, co sprawia, że ostre szczegóły zdjęcia wyglądają na rozmyte. Jeśli pozwala na to sytuacja, warto używać ISO w przedziale od 50 do 200. Korzystnie jest sprawdzić kilka różnych wysokości ISO, a kiedy ustalicie, która z nich jest dla nas odpowiednia – nie przekraczać jej. Warto wiedzieć, że w nowszych modelach aparatów granica wysokiego ISO jest o wiele wyższa niż w aparatach starszego typu.

1-punktowy focus

Większość dostępnych na rynku aparatów ma wielopunktowe systemy Autofocusa. Kiedy wykorzystuje ich wiele, aparat nie jest w stanie wykryć dominującego obiektu i będzie starał się utrzymać ostrość na całym widoku. Inaczej jest, kiedy zdecydujemy się na jednopunktowy AF. W takiej sytuacji to my decydujemy, gdzie ma być zachowana najlepsza ostrość, a nie nasz aparat. Warto wiedzieć, że najlepiej sprawdzają się punkty blisko środka kadru.

 

Stabilizacja obrazu

Jeśli obiektyw albo aparat mają funkcję stabilizacji obrazu, to skorzystajmy z tego. Szczególnie w przypadku zbyt długiego czasu ekspozycji, kiedy nie ma innego rozwiązania. Potencjał takiej stabilizacji obrazu ma jednak swoje ograniczenia, dlatego warto sprawdzać, w jakim stopniu ta funkcja będzie przydatna w przypadku naszego sprzętu.

Ustabilizowanie aparatu

Ostre zdjęcia to te nieporuszone. Pamiętajcie, że wrogiem ostrych zdjęć jest ruch. Dotyczy to zarówno ruchu fotografowanych obiektów, jak sprzętu fotograficznego, którym się posługujemy. Wszelkie drgania niekorzystnie wpływają na ostrość zdjęć. Musimy więc postarać się, aby, na ile to możliwe, unieruchomić aparat. Istnieje bezpośredni związek między czasem otwarcia migawki aparatu, a rozmytymi zdjęciami. Im dłuższy czas otwarcia migawki, zwłaszcza poniżej 1/100 sekundy, tym większa szansa na rozmycie zdjęć. 

Technika trzymania aparatu w dłoni ma wpływ na stabilizację aparatu. Możesz wysunąć jedną nogę do przodu i rozłożyć równowagę na obie nogi. Możesz także spróbować wykonywać ujęcia bokiem, a nie przodem, by uzyskać lepszą stabilizację. Łokcie najlepiej trzymać przy sobie i dobrze docisnąć aparat do twarzy. Nigdy nie szarpcie się. By złagodzić drgania powstałe w czasie naciśnięcia spustu migawki, można użyć wężyka spustowego, pilota do aparatu czy samowyzwalacza.

Jeśli macie możliwość skorzystania ze statywu, to świetne. Statyw pozwala wydłużyć czas naświetlania bez szkody dla jakości. Jeśli z kolei wydłużony zostanie czas, to można obniżyć wartość ISO.

Przygotowanie sprzętu

Choć wydaje się, że to błaha sprawa, to często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że obiektyw aparatu jest brudny. To samo dotyczy fotografowania telefonem. Przed robieniem zdjęć szkło obiektywy powinno być krystalicznie czyste. Warto czyścić sprzęt regularnie. Do utrzymania w czystości szkieł obiektywu przydadzą się dmuchawka, czysty pędzelek oraz ściereczka. Bardzo zabrudzony obiektyw warto na początku przedmuchać, by usunąć duże zabrudzenia.

Seria ujęć

Dużym wyzwaniem dla fotografa jest robienie zdjęć obiektów w ruchu. W takiej sytuacji ważne jest, by dobrać odpowiedni czas naświetlania, aby zamrozić ruch. Zgodnie z zasadą: im szybciej porusza się obiekt, którego ruch chcemy zamrozić na zdjęciu, tym krótszy powinien być wybrany czas naświetlania. Ustawcie swój aparat na tryb zdjęć seryjnych, a później sfotografujcie obiekt w serii, przytrzymując przycisk migawki. Zwłaszcza jeśli chcecie uwiecznić osobę w ruchu, biegnące zwierzę czy przejeżdżający pojazd. Tryb zdjęć seryjnych zwiększa szansę, że traficie na odpowiedni moment.

Programy graficzne

Jeśli skorzystacie ze wskazówek z poprzednich punktów, to w efekcie powinniście mieć bardzo ładne, ostre zdjęcia. Czasem jednak bywa i tak, że i wtedy nie spełnią naszych oczekiwań. Co można wtedy zrobić? Skorzystać z programów graficznych. Pierwszym wyborem będzie Adobe Photoshop lub Adobe Lightroom. Możesz też wypróbować darmowe edytory zdjęć online np. GIMP.

Ostre zdjęcia – praktyka czyni mistrza

Dla początkującego fotografa robienie ostrych zdjęć to ogromne wyzwanie. Nie bójcie się jednak go podjąć. Jeśli nieco oswoicie się z aparatem i będziecie korzystać z powyższych wskazówek, możecie robić naprawdę wspaniałe ujęcia, a potem wywoływać je w formie odbitek zdjęć do albumu, fotoobrazu na płótnie do dekoracji ściany, czy fotogadżetu jak fotokubek lub fotopoduszka, które będą przypominały radosne chwile z waszego życia. 

Wiele ciekawych inspiracji na fotoprezenty dla najbliższych na różne okazje znajdziesz w dziale: https://www.fotoprint.pl/blog/kategoria/inspiracje 

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.