Szukasz pomysłu na niebanalną dekorację, która będzie ci nieustannie przypominała miłe chwile? Postaw na modny fotokolaż, który możesz wykonać zaledwie w kilka chwil. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas doboru fotografii i zobacz najciekawsze inspiracje, które odmienią twoje ściany.

Co to fotokolaż


Kolaż wywodzi się od francuskiego słowa „collage”, które określa technikę artystyczną polegającą na łączeniu różnorodnych tworzyw i materiałów, tworzących przemyślaną całość. Fotokolaż ze zdjęć to nic innego jak kolaż wykonany za pomocą fotografii. Jest to doskonały pomysł na piękną dekorację do domu, którą można wykonać na wiele różnych sposobów. Kolaż wydruk może być gotowym plakatem zawierającym zdjęcia nałożone w programie graficznym, a także składać się z tradycyjnych odbitek, połączonych ze sobą manualnie. Kolaż ze zdjęć może być nawet pomysłem na dekorację fotokubka, fotopuzzli i innych prezentów dla twoich najbliższych. 

 

Jak wykonać dobry fotokolaż


Wykonanie kolażu wcale nie jest takie łatwe. Oczywiście jeśli przygotowujemy niespodziankę do pokoju młodzieżowego, możemy stworzyć ścianę pełną niewielkich odbitek – jeśli będzie ich kilkadziesiąt, wygląd poszczególnych z nich nie będzie miał tak dużego znaczenia. 


W innym przypadku ważna jest jakość zdjęć, ich kolorystyka oraz oczywiście motyw przewodni. Fotokolaż powinien przywoływać najmilsze wspomnienia, ale warto również zwrócić uwagę na utrzymanie jednego motywu – zdjęcia ślubne, ze wspólnych wakacji, obrazujące dorastanie dziecka – wszystko powinno stanowić spójną opowieść. 


Jakość zdjęć zależy od wielu czynników. Fotografie wykonane przez profesjonalnego fotografa zawsze będą lepszej jakości niż zdjęcia zrobione smartfonem. Niestety jeśli połączysz odbitki o odmiennej jakości, całość będzie wyglądała bardzo nieprofesjonalnie. Kolorystyka powinna ze sobą współgrać, dlatego dobieramy zdjęcia:


- o zbliżonych odcieniach (np. z przewodnim kolorem zielonym),
- kontrastujące (np. czerń i biel, zieleń i czerwień),
- monochromatyczne inaczej czarno-białe.

Jak zrobić fotokolaż


Najprostszą opcją jest zamówienie odbitek, które przykleisz do ściany za pomocą specjalnej masy lub włożysz do dużej ramki na zdjęcia. Dobrym pomysłem jest także kolaż z obrazów, który będzie składał się z kilku z nich np. o odmiennych rozmiarach i proporcjach, co zapewni bardzo ciekawy efekt wizualny. Do obrazów można zamówić nawet ramy, wpasowując je w nowoczesne, jak i klasyczne przestrzenie. 


Pomysł na fotokolaż można zrealizować także za pomocą jednego z popularnych programów graficznych takich jak Adobe Photoshop lub darmowy Gimp, bądź dedykowanych do tworzenia kolaży takich jak Magic Collage, Picture Collage Maker Pro lub Shape Collage.

Fotokolaż zdjęcia – inspiracje


Szukasz prostego pomysłu na kolaż? Oto nasze propozycje! Zamów małe odbitki zdjęć w formacie kwadratu lub dotnij te, które masz aktualnie w domu i umieść je w ramce. Aby urozmaicić nieco efekt, można dodać kilka modnych cytatów, które podkreślą przekaz stworzonej opowieści.Poniżej przykład innego kreatywnego kolażu ze zdjęć, który wraz kilkoma deskami stanowi piękną dekorację ściany. W formie podkładu możesz użyć nie tylko drewna, ale także tablicy korkowej lub innego materiału, który współgra z wystrojem twoich wnętrz.Nie lubisz prostych, kwadratowych form? Rozwiązaniem może być nietypowy kolaż w ramie z koła, która została przewiązana licznymi sznurkami i ozdobiona dodatkowymi przedmiotami. Z takiego koła możesz także stworzyć modny łapacz snów.Chcesz zrobić kolaż ze zdjęć do pokoju dziecięcego wraz z twoją pociechą? Przygotuj kolorowe papiery, karton w roli podkładki, dekoracje i nożyki, by spędzić miłe chwile podczas tworzenia wspólnego arcydzieła.Przykład doskonałego kolażu ze zdjęć do domu urządzonego z elementami boho i etno. Będzie także modną dekoracją do pokoju nastolatka.Jeśli chcesz stworzyć piękną dekorację ukazującą wszystkich członków twojej rodziny, świetnym pomysłem będzie drzewo genealogiczne wraz ze zdjęciami w ramkach.Przykład fotokolażu ze zdjęć na płótnie. Wyglądają bardzo elegancko i dostojnie, a dzięki przemyślanym rozmiarom całkowicie wypełniają ścianę.Jako ostatni proponujemy kolaż wykonany właśnie w programie graficznym, który nie wymaga zdolności manualnych ani zmysłu komponowania poszczególnych elementów w jedną całość. Idealne rozwiązanie na prosty prezent dla najbliższych, jeśli potrafimy obsługiwać podstawowe programy do tworzenia kolaży


Piękna ozdoba twojego domu


Niezależnie od tego, czy wolisz fotoobrazy czy odbitki umieszczone w ramce lub swobodnie przyklejone do ściany, za ich pomocą możesz stworzyć naprawdę niesamowitą dekorację ścienną. Pamiętaj o naszych wskazówkach, by dobrze zestawić swoje zdjęcia i nie poddawaj się, jeśli za pierwszym razem nie uda ci się uzyskać oczekiwanego efektu. W końcu znajdziesz najlepszy sposób na stworzenie ściany pełnej waszych najwspanialszych wspomnień uwiecznionych na zdjęciach.