Blenda fotograficzna jest niezbędnym akcesorium dla każdego fotografa, który chce podnosić swoje umiejętności i w prosty sposób doświetlić każde ujęcie. Dowiedz się, kiedy warto ją wykorzystać i jak wybrać najlepszy model dla siebie. W artykule podpowiemy również, na czym polega mocowanie blendy i jak ustawiać ją pod odpowiednim kątem, by uzyskać najlepsze efekty.

Spis treści:

 • Czym jest blenda fotograficzna?
 • Czym zastąpić blendę fotograficzną?
 • Kiedy przyda nam się blenda?
 • Jakie są rodzaje blend fotograficznych?
 • Jak używać blendy fotograficznej?
 • Jak ustawić blendę fotograficzną
 • Jak samemu zrobić blendę

Czym jest blenda fotograficzna?

Blenda fotograficzna to ekran odbijający światło, którym oświetlamy osobę, przedmiot lub cały kadr. Można jej używać zarówno w studio, jak i poza nim, wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Doskonale sprawdza się w roli alternatywy dla lampy błyskowej, a dzięki niewielkiej wadze i możliwości złożenia, zawsze można ją mieć przy sobie.

Czym zastąpić blendę fotograficzną?

Profesjonalną blendę fotograficzną kupisz w sklepie z akcesoriami do aparatów, jednak jej rolę mogą pełnić nawet biała kartka, blacha, lustro itd. Jest niezbędnym akcesorium wykorzystywanym przez profesjonalnych fotografów, jednak jest także doskonałym pomysłem dla osób stawiających swoje pierwsze kroki i wciąż uczących się tajnik fotografowania.

Kiedy przyda nam się blenda?

Wykonanie dobrej fotografii bez światła jest praktycznie niemożliwe – nawet jeśli posiadamy obiektyw o dużej jasności, musimy posilać się lampą błyskową lub innymi sztucznymi źródłami. Niekiedy jednak nie mamy możliwości skorzystania z lampy i potrzebujemy dodatkowej płaszczyzny odbijającej światło – wtedy właśnie rola blendy fotograficznej będzie nieoceniona. Z ciekawostek warto jeszcze dodać, że blenda może mieć inne dość zaskakujące zastosowania – stworzy bezpieczne miejsce do odpoczynku dla panny młodej, tło fotograficzne, jeśli nie mamy własnego studio, a także pomoże wywołać podmuch wiatru, dzięki któremu uzyskamy bardziej artystyczne ujęcie. 

Blenda do studia fotograficznego

Wiele osób zniechęca się do korzystania z niej, gdyż zazwyczaj potrzebna jest druga osoba, która manewruje jej odbiciem. Problem rozwiązujemy na kilka sposobów. Przede wszystkim można ustawić aparat na autowyzwalacz i samemu przytrzymać blendę, wybrać model wolnostojący, którego nie trzeba trzymać lub wyposażyć się w statyw do blendy, który pozwoli ustawić ją w odpowiedniej pozycji. Na rynku kupimy dedykowane statywy do blend, ale mniej kosztownym rozwiązaniem jest posłużenie się uchwytem z gwintem 1/4”, który można zamocować na tradycyjnym trójnogu. 

Rodzaje blend fotograficznych

Blendy rozróżnia się na podstawie kształtu:

 • blenda trójkątna – najmniejszy model, który można wykorzystać np. do doświetlenia portretu;
 • blenda okrągła – najpopularniejszy produkt dostępny w rozmiarze od 50 do nawet 150 cm średnicy. Jest używana w portrecie i do oświetlania elementów w szerszym kadrze;
 • blenda owalna – największa na rynku, o wymiarach 150x200 cm, służy do oświetlania całej sylwetki.

Blendy fotograficzne różnią się także kolorem, który ma wymierny wpływ na efekt końcowy fotografa:

 • biała blenda – pozwala na odbicie i skierowanie światła w kierunku obiektu, nie wpływając na jego temperaturę barwową;
 • złota blenda – nadaje kierunek światłu, jednak temperatura barwowa spada i uzyskamy bardziej ciepłe kadry;
 • srebrna blenda – działa podobnie jak biała blenda, jednak światło jest nieco zimniejsze i ostrzejsze;
 • blenda czarna – powierzchnia ma za zadanie odciąć światło odbijające się od innych przedmiotów – zaciemnia zdjęcie;
 • blenda dyfuzyjna inaczej transparentna – służy do przysłaniania światła, nie jego odbijania, by zmiękczyć zbyt ostre światło. 

Wybierając blendę warto zastanowić się nad jej rozmiarem, który warto dopasować do tego, w jaki sposób będziemy z niej korzystać. Na rynku są dostępne blendy 5w1 i 7w1 (z zielonym i niebieskim tłem, głównie do podmiany tła na inne), które są idealne do fotografowania w plenerze. 

Blenda fotograficzna – jak używać

Korzystanie z blendy fotograficznej nie jest trudne, jednak jak zawsze to praktyka czyni mistrza i warto metodą prób i błędów nauczyć się najlepszych konfiguracji. Oto wskazówki, jak używać blendy fotograficznej:

 • zanim zaczniesz używać blendy, zaobserwuj w jaki sposób światło pada na obiekty, otoczenie i jakie obszary chcesz rozjaśnić i jaki efekt uzyskać;
 • jeśli fotografujesz w ostrym świetle dziennym, blenda powinna zostać użyta do oświetlenia twarzy lub obiektów – ustawiamy ją pod kątem 45 stopni lub tak, by odbijała światło od dołu;
 • podczas sesji studyjnej można użyć blendy w razie niewystarczającej mocy światła lamp.

Jak ustawić blendę fotograficzną?

Poniżej podajemy najpopularniejsze ustawienia blendy, które warto stosować w zależności od sytuacji:
- blenda od dołu – fotografowany obiekt jest dodatkowy oświetlony od dołu – jest to metoda stosowana najczęściej w portretach;

- blenda z boku – w przypadku, gdy dysponujemy jednym źródłem światła i nie chcemy, by zaszła wyraźna różnica widoczna np. na twarzy, układa się blendę z drugiej strony, by delikatnie odbiła światło;

- pod kątem 45 stopni – najlepiej sprawdza się w plenerze, gdyż odbijając w ten sposób słońce uzyskamy podobny efekt jak przy zastosowaniu softboxów. 

Jak zrobić własną blendę?

Pomimo tego, że zestawy blend nie należą do kosztownych akcesoriów, można wykonać swój własny model z tego, co akurat mamy w zasięgu ręki.

 • kartka papieru – zadziała jak biała blenda;
 • styropian – jak wyżej, przy czym można go łatwiej ustawić ze względu na jego sztywność;
 • folia aluminiowa – można nią okleić tekturę i stworzyć domową blendę srebrną;
 • koc termiczny – ma złotą i srebrną stronę, dlatego może posłużyć jak blenda 2w1;
 • lustro – posłuży jako mocna, srebrna blenda;
 • pleksi – posłuży jak blenda transparentna.

Blenda fotograficzna na usługach fotografa

Fotografowanie w słabych warunkach oświetleniowych nigdy nie należało do najłatwiejszych, dlatego poza lampą błyskową i softboxami używa się także blend, które umożliwiają uzyskanie naprawdę ciekawych efektów. Zamówcie produkty dostępne w sklepach lub stwórzcie swój własny zestaw diy, który zmieni wasze podejście do fotografii, zapewniając wiele godzin doskonałej zabawy, zakończonej świetnymi zdjęciami do wywołania.
Przypomnijcie sobie również, jak robić lepsze zdjęcia i przeczytajcie inne porady na naszym blogu, które sprawią, że fotografia na nowo stanie się fascynującą przygodą.