Porady

Jak robić zdjęcia typu flat lay?
Zdjęcia typu flat lay zyskały na popularności dzięki blogom i portalom społecznościowym, w tym głównie Instagrama. Bardzo często też pojawiają się na blogach kulinarnych. Warto znać zasady ich tworzenia, by móc w domowym zaciszu wykonywać ostre i dobrze doświetlone ujęcia. Czym są zdjęcia flat lay? Poznajcie ich charakterystyczne cechy, zdobądźcie praktyczne wskazówki i do dzieła!

Czym są zdjęcia typu flat lay?

To ujęcia, na których znajdują się różne przedmioty ułożone na płaskiej powierzchni i sfotografowane z góry, czyli inaczej – z lotu ptaka. Mówi się często, że są połączeniem fotografii produktowej z lifestylową. Dla przedsiębiorców stały się interesującym sposobem prezentacji produktów i alternatywą dla tradycyjnych, prostych zdjęć sprzedażowych. Sama nazwa wywodzi się z połączenia dwóch angielskich słów: flat – płasko + lay – układać.

Czy można samodzielnie wykonywać zdjęcia flat lay?

Oczywiście. Taka fotografia wcale nie jest trudna. Nie trzeba być profesjonalnym fotografem ani posiadać doskonałego sprzętu. Sztukę robienia takich zdjęć może opanować dosłownie każdy. Wszystko, czego potrzebujecie, by zacząć, macie w swoim domu.

Coraz więcej osób, szczególnie tych aktywnie prowadzących profile na Instagramie, próbuje swoich sił, układając różne przedmioty na płaskiej powierzchni i fotografując je z góry. Są nawet specjalne konta, na których zamieszczane są wyłącznie zdjęcia tego typu. Bardzo często wykonują je influencerzy, którzy współpracują z najróżniejszymi markami. Dyskretnie lokują oni produkty danej marki na fotografiach, które obrazują ich styl życia.

Dlaczego warto?

Dzięki fotografii flat lay można nadać fotografowanym przedmiotom szerszy kontekst, a także pokazać je w użyciu. To typ zdjęć bardzo lubianych przez klientów, ponieważ pozwalają sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało ich życie, kiedy staną się posiadaczami danego przedmiotu. Dobre zdjęcie flat lay to również takie, które opowie jakąś historię.

Odpowiednia kompozycja

Choć na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że układ jest przypadkowy, to w rzeczywistości zdjęcie typu flat lay to nie zbiór ładnie wyglądających przedmiotów. Takie zdjęcia zdecydowanie rządzą się swoimi prawami. Kompozycja to jeden z ważnych czynników decydujących o atrakcyjności ujęcia.

Temat. Twoje zdjęcie może się opierać na jednym lub kilku mocnych punktach. Zanim zaczniecie robić ujęcia, skupcie się na ich wyborze, aby na zdjęciu nie zapanował chaos.

Dodatkowe elementy. Powinny dopełniać ujęcie i pasować do niego, chociażby kolorystycznie. Takie elementy ubogacą kadr i pozwolą mu stworzyć ciekawy klimat. Pamiętajcie, że dużo prościej jest komponować zdjęcia, używając mniejszej liczby elementów. By zachować spójność, warto wybrać dwa kolory elementów na zdjęciu.

Znajdź tło. Tutaj najważniejsza zasada to: nie przesadzić. Im więcej się dzieje na zdjęciu, tym spokojniejsze powinno być tło. Na pewno nie są polecane duże wzory i zdobienia w krzykliwych kolorach, gdyż będą potęgować wrażenie chaosu. Tłem może być zwykła kartka papieru, koc, prześcieradło, tło fotograficzne. Sprawdźcie, czym dysponujecie w domu, ważne, by powierzchnia pozostała neutralna. Ta sama zasada dotyczy ścian. Najlepiej fotografować w pomieszczeniach o neutralnym kolorze ścian. Dzięki temu nie dojdzie do przekłamania kolorów na zdjęciu.

Sztuka układania elementów w kadrze?

Korzystajcie z zasady trójpodziału i włączcie linie siatki w telefonie lub aparacie. Starajcie się, by elementy ważne znalazły się w miejscach przecięcia linii.

 

Różne propozycje ujęcia

Kompozycja otwarta – część elementów wychodzi poza kadr, a odbiorcom pozostaje domyślić się, co znajduje się poza widocznymi ramami. 

Kompozycja zamknięta – w kadrze znajdują się wszystkie elementy, nie ma tym samym niedomówień, ani elementów uciętych.

Kompozycja centralna – obiekt główny znajduje się na środku kadru. Nie znaczy to, że musi go wypełniać w całości, ale zajmuje dużą jego część.

Kompozycja poza centrum – gdy elementy fotografii znajdują się w jednej z bocznych części fotografii.

Kompozycja symetryczna – elementy po obu stronach zostają zrównoważone względem siebie.

Kompozycja asymetryczna – przeciwieństwo symetrii, nawet wkładając wiele wysiłku, nie uda się znaleźć na takich ujęciach osi symetrii.

Elementy na zdjęciach mogą być ponadto ułożone harmonijnie (być uporządkowane) lub być chaotycznie rzucone, wtedy przedmioty są ułożone niesymetrycznie i panuje artystyczny nieład.

Światło w fotografii flat lay

Światło jest zawsze ważne w fotografii. Najkorzystniej prezentują się ujęcia wykonywane przy świetle dziennym, blisko okna czy balkonu. Zaleca się, by unikać przy tym wykorzystywania lampy błyskowej. Jeśli światła jest mało, lepiej odbić je za pomocą blendy albo innej białej powierzchni. Warto zrezygnować z jaskrawego światła, szczególnie gdy na ujęciu dominuje biel. W przeciwnym razie pewne elementy będą prześwietlone.

Techniczne aspekty fotografowania

Ogniskowa obiektywu – nie może być zbyt krótka, ponieważ wtedy może dochodzić do pewnych zniekształceń. Najlepsza ogniskowa mieści się między 35-50 mm, jeśli chcecie, by wszystkie przedmioty były ostre, użyjcie wartości przysłony f.3.5 i większej.

Odległość – często zbyt mała w stosunku do fotografowanej sceny sprawia, że korzystamy z krótkich ogniskowych. Można użyć krzesła czy stołu, by nieco być wyżej i pozwolić sobie na 50 mm.

Statyw. Fotografia flat lay uwypukla kąt, pod jakim wykonana została fotografia. Statyw pomoże ustawić kąt 90°.

Czas na zdjęcia flatlay

Jeśli do tej pory nie mieliście okazji eksperymentować ze zdjęciami flat lay, to czas to zmienić! Miliony takich zdjęć, które już zostały opublikowane na Instagramie i w innych miejscach pokazują, że wcale nie jest to takie trudne i mogą stać się dla was inspiracją do tworzenia własnych ujęć. Pamiętajcie też, że każde zdjęcie tego typu można jeszcze później poprawić!

Najlepsze ujęcia możecie później wywołać w formie fotoobrazów na płótnie, fotogadżetów lub tradycyjnych odbitek zdjęć.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.