Twoje dzieci mają ferie i spędzają czas jeżdżąc na łyżwach, sankach i stawiając swoje pierwsze kroki na nartach? Koniecznie musisz uwiecznić ich wyczyny na pięknych fotografiach, z których zamówisz najlepsze odbitki zdjęć. Dowiedz się, jak wykonać zdjęcia dzieci zimą, nawet jeśli spędzają swój czas bardzo aktywnie, utrudniając uchwycenie dobrego kadru.

Szaleństwa narciarskie i snowboardowe


Twoje maluchy stawiają swoje pierwsze kroki na nartach lub na desce snowboardowej? Zwróć uwagę na odbicia i refleksy, które będą powstały z powodu podłoża – warto ustawić się w taki sposób, by zmniejszyć ich ilość lub zapisać fotografię w formacie RAW+JPG, by później łatwo usunąć przepalone obszary. 


Jeśli twoje dzieci potrafią już dość dobrze jeździć spróbuj wykonać sekwencję zdjęć, by pokazać ich umiejętności i przy okazji zapewnić sobie większy wybór ujęć – w końcu nie wszystkie mogą wyjść tak, jak zaplanowałeś. W kadrze nie powinny znajdować się żadne niepotrzebne elementy – najważniejszy jest biały krajobraz i mały snowboardzista lub narciarz. Jeśli wykonujesz zdjęcia na stoku bądź podwójnie ostrożny, by nie narazić na wypadek siebie ani innych osób.


Bardzo dynamicznie wychodzą ujęcia wykonane z niższej perspektywy, dlatego spróbuj przykucnąć i wykonać zdjęcia dziecka na nartach z wysokości kilku do kilkunastu centymetrów od podłoża. Fotografia ekstremalna daje imponujące efekty, ale jest również ryzykowna, dlatego zawsze dbaj o bezpieczeństwo, zanim wpadniesz na świetny pomysł kadru, który naraża wasze zdrowie i życie. 


Jazda na sankach i na łyżwach


Zdjęcia na sankach mogą być wykonane w trzech kluczowych momentach – podczas czekania na „mecie” startu, zjeżdżania i po zjeździe. Najtrudniejsze będzie z pewnością zamrożenie dzieci w ruchu, by fotografia nie wyszła rozmazana. Wykonując zdjęcia nie staraj się umieszczać dzieci centralnie w kadrze, a posiłkuj się regułą mocnych punktów, o której pisaliśmy już wcześniej. W ten sposób wykonasz o wiele ciekawsze i bardziej poprawne fotografie. 


Nie bój się przykucnąć, by nadać ujęciu więcej dynamiki. Przed zjazdem możesz uchwycić maluchy spoglądające w dół z górki podążając obiektywem za ich wzrokiem lub stanąć na dole i uchwycić emocje malujące się na ich twarzach. Zdjęcia na dole mogą być nieprzewidywalne, dlatego musisz być gotowy szybko odskoczyć w bok lub natychmiastowo zareagować, aby fotografia nie wyglądała na pozowaną. 


Wiele dzieci w okresie ferii zimowych jeździ na łyżwach. Fotografia zimowa w ich przypadku może pokazywać ich umiejętności – figury, jazdę tyłem lub po prostu doskonałą zabawę z koleżankami lub drugim rodzicem. Trzymaj się tych samych zasad co wcześniej – nie kadruj centralnie i zwracaj uwagę na klimat. Lodowiska często są oświetlone kolorowymi lampkami, które tworzą niezapomnianą atmosferę.

 

Wspólne zimowe spacery


Podczas ferii wychodzisz na spacery z dziećmi? To doskonała okazja do uchwycenia ich na tle niesamowitego zimowego krajobrazu! Staraj się dostrzegać zarówno detale, przy których mogą zapozować maluchy, jak i całe krajobrazy, które staną się tłem do zabawy.


Możesz zaaranżować walkę na śnieżki, wspólne budowanie bałwana lub sfotografować dzieci zaglądające przez okna do wnętrza domu – każdy pomysł jest dobry, by uwiecznić cudowne dziecięce przygody. 
Jak ustawić aparat do zdjęć w ruchu

Jak ustawić aparat do zdjęć w ruchu


Zdjęcia na sankach są często rozmazane, dlatego że wymagają odpowiedniego ustawienia aparatu fotograficznego. Oczywiście jeśli nie masz lustrzanki lub cyfrówki z trybem manualnym, możesz próbować uchwycić maluchy smartfonem, jednak wiele modeli nie będzie miało wystarczającej optyki, by poradzić sobie z tak trudnym środowiskiem.


Aparat powinien mieć ustawiony krótki czas naświetlania nazywany również krótkim czasem migawki – poniżej 1/250 – najlepiej 1/500 lub 1/1000. Na wyświetlaczu niektórych urządzeń nie pokazują się ułamki – wtedy liczbę 500 należy interpretować jako 1/500.


Drugą ważną kwestią jest kompensacja ekspozycji, która powinna wynosić do + 3 EV – najlepiej przestawiać ją co pół w stronę wartości rosnących, by zobaczyć jak wpływa na końcowy efekt. Zdjęcia dzieci na śniegu mogą być przyciemnione lub przejaśnione i ekspozycja służy to zniwelowania tego efektu. 


Zdjęcia z ferii zimowych warto wykonać posiłkując się histogramem, który jest pewnego rodzaju wykresem. Mówiąc w dużym uproszeniu, przesunięcie go w lewą stronę wskazuje za dużą ilość ciemnych kolorów, a w prawo jasnych. Jeśli histogram nie rozkłada się głównie na środku, a przesuwa się w jedną lub w drugą stronę oznacza to, że niektóre miejsca na zdjęciach będą zupełnie utracone, stając się czarną lub białą plamą. 


Zdjęcia podczas ferii powinny mieć ustawione niskie wartości ISO – 100 lub 200, by uniknąć powstawania szumów. Jeśli chcesz uzyskać piękne rozmycia, czyli tzw. bokeh, ustaw przysłonę na wartości f 2.8 i niższe w przypadku jasnego obiektywu. 

Chroń siebie i aparat


Piękne zdjęcia dzieci bawiących się na śniegu wymagają także przygotowania samego sprzętu. Przed wyjściem z domu sprawdź, w jakim zakresie temperatur może pracować twój aparat i zabierz dodatkową baterię – w niskich temperaturach znacząco skraca się jej żywotność. 


Doskonałym pomysłem będzie również zabranie ze sobą termosu, ciepłych rękawiczek, szalika i czapki – w końcu zdrowie fotografa jest równie ważne! 


Jeśli zdarzy się, że aparat wpadnie do śniegu, staraj się zachować spokój. Osusz go, wyłącz, a po powrocie do domu pozostaw na dzień lub dwa. Nigdy nie włączaj od razu aparatu po powrocie z zewnątrz – dopiero gdy wyrównają się temperatury między sprzętem, a pomieszczeniem, możesz bezpiecznie go uruchomić.


Piękne zdjęcia dzieci zimą


Zdjęcia dzieci bawiących się na śniegu są piękną pamiątką, niezależnie od tego, czy są akurat ferie, czy spędzacie wspólnie wolny weekend. By wszystko się udało, dbaj o sprzęt i bezpieczeństwo, gdyż zima nie jest najłatwiejszą porą do fotografowania. Zrobiłeś piękne ujęcia? Zamów z nich odbitki w naszym fotolabie lub fotoobraz, by szybko przywołać najważniejsze chwile.