Gdy za oknem pojawia się wyczekiwana zaspa śniegu lub mamy okazję obserwować magiczny puch spadający z nieba, w niejednym z nas odezwie się dusza fotografa. Może planujecie wspólny spacer z dziećmi i nie wiecie jak dobrze zrobić zdjęcia? Szary i niebieski śnieg, przepalone białe niebo to tylko kilka z problemów, które spotykają początkujących fotografów. Najwyższy czas nauczyć się robić zdjęcia w śniegu bez obaw o sprzęt i zmarnowane szanse na świetne ujęcie.

 

Fotografia zimą – najpierw zadbaj o sprzęt


Zanim powiemy o tym, jak wykonywać poprawnie zdjęcia zimą, musimy wyjaśnić sobie kilka zasad bezpieczeństwa. 


Pamiętaj o tym, że najważniejsze jest twoje zdrowie. Nie zapominaj o ciepłej odzieży, czapce, szaliku i rękawiczkach, najlepiej takich, które pozwolą ci na operowani lustrzanką bez konieczności ich zdejmowania. Jeśli planujesz dłuższą wyprawę fotograficzną, a temperatury spadły już znacznie poniżej zera, koniecznie zabierz termos z ciepłą herbatą. 


Ważny jest również twój sprzęt – zanim zaczniesz fotografować zimą, sprawdź w instrukcji zalecenia producenta. Nie każdy sprzęt może być używany poniżej 0 stopni C, czy -10 stopni C. Zawsze możesz zaryzykować, ale jeśli masz droższą lustrzankę, lepiej wiedzieć o niebezpieczeństwie już na starcie. Uważaj także na duże wahania temperatur związane z powrotem do domu. Nigdy nie włączaj aparatu od razu po powrocie – pozostaw go w torbie fotograficznej na przynajmniej godzinę, by temperatury mogły się wyrównać. Wielu fotografów wkłada sprzęt do foliowej torby, którą szczelnie zamyka i pozostawia na 1-2 godziny w pomieszczeniu. 
Czy jest sens się tak kłopotać? Oczywiście, że tak! Jeśli kiedyś nosiłeś okulary lub znasz kogoś kto je nosi przyjrzyj się, co dzieje się z nimi po powrocie z zimowego spaceru. Zbiera się na nich para wodna, która okularów nie uszkodzi, ale aparat już może.


By wykonać poprawny portret w śniegu musisz zabrać ze sobą dodatkowy akumulator – dlaczego? Bateria w takich warunkach rozładowuje się nawet 30% szybciej, dlatego lepiej być przygotowanym na niemiłą niespodziankę. 

Naucz się poprawnie ustawiać aparat


Jeśli chcesz robić zdjęcia zimą kompaktem, nie masz zbyt wiele dostępnych opcji. Ustaw po prostu tryb ŚNIEG/ZIMA lub PLAŻA i staraj się uchwycić jak najlepsze kadry. Podobnie powinieneś postąpić podczas fotografowania smartfonem. Jeśli masz możliwość dokonania bardziej zaawansowanych ustawień – czytaj dalej.
W przypadku lustrzanki i smartfona z bardzo zaawansowanymi parametrami, pierwszym na co musisz zwrócić uwagę jest ekspozycja. Niestety światłomierz w większości aparatów nie działa zbyt dobrze podczas wykonywania zdjęcia śniegu, przez co wychodzą one zbyt ciemne. Fabrycznie jest on ustawiony w taki sposób, by prawidłowo naświetlić 18% szarość, czyli płaszczyznę odbijającą 18% światła. Rozwiązanie jest w zasięgu ręki – ustaw ekspozycję w zakresie +0,3 do nawet +3 i sprawdzaj rezultat na podglądzie oraz histogramie. Zazwyczaj w pochmurny dzień dodaje się +1, i +2, gdy świeci mocne słońce. 


Od razu podpowiemy co to jest i jak odczytywać histogram. Można go włączyć, by pokazywał się na ekranie aparatu – przedstawia on dane wskazujące na to, czy zdjęcie będzie odpowiednio naświetlone. 


Jeśli histogram przesunie się w lewo, na zdjęciu przeważają ciemne kolory, a w prawo jasne. Możesz sprawdzić histogram do wykonanych już zdjęć – poprawne fotografie będą miały histogram rozkładający się w środkowej części. Kiedy wiemy, że histogram pokaże prześwietlenia? Jeśli wykres nie dość, że jest przesunięty w jedną stronę, to nagle się ucina (wartości nie schodzą delikatnie w dół). Histogram przesunięty w prawo z ostrym zakończeniem oznacza całkowicie białe obszary, praktycznie nie do odzyskania nawet w programie graficznym. Co zrobić w takiej sytuacji? Gdy podczas wykonywania zdjęcia zauważysz taki wykres, dokonaj wspomnianej już kompensacji ekspozycji – czyli dodaj lub zmniejsz wartości i ponownie przyjrzyj się wykresowi.


Kolejnym ważnym parametrem podczas wykonywania zdjęcia w śniegu jest balans bieli. Nieodpowiednio ustawiony poskutkuje niebieskim odcieniem śniegu. Jak najprościej go ustawić? Jeśli twój aparat dopuszcza taką funkcję, wykonaj zdjęcie śniegu i ustaw je jako wzór do balansu bieli. Można także wyregulować temperaturę barwową sprawdzając, które ustawienia najbardziej oddają rzeczywiste barwy. 

Proste sztuczki, by fotografować więcej niż poprawnie


Problemem bywa przepalone niebo, o którym pisaliśmy już wcześniej. Niestety zdarza się tak, że kosztem odpowiedniej barwy nieba uzyskujemy szary, nieatrakcyjny śnieg na zdjęciu. Można temu zaradzić w prosty sposób – wystarczy zastosować filtry szare połówkowe lub szare neutralne, które wydłużą czas ekspozycji.


Profesjonaliści doradzają także, by sięgać po jasne obiektywy, które ułatwiają wykonanie zdjęcia w trudnych warunkach. Dzięki nim można o wiele łatwiej uzyskać płytką głębię ostrości i uniknąć szumów oraz rozmyć na zdjęciach.


Chcesz sfotografować osoby uprawiające sporty zimowe? Ustaw krótki czas naświetlania, by zamrozić ruch na zdjęciu i uniknąć rozmytych postaci (np. 1/1000 s).


Fotografia w śniegu wykonana z bliska i to pod słońce może pomóc ci uzyskać świetne efekty. Zabierz jednak w plener lampę błyskową, która pomoże ci doświetlić wybrane fragmenty obiektów lub twarzy. 


Ważna wskazówka na koniec: zawsze zapisuj zdjęcia w formacie RAW lub RAW+JPG, by w razie wykonania niedoświetlonego zdjęcia lub popełnienia innych błędów, szybko skorygować je w programie graficznym (przypomnij sobie na czym polega podstawowa obróbka zdjęć). 

Najlepsze pomysły na świetne zimowe zdjęcia


Efektowne zdjęcia w śniegu można wykonać o poranku i podczas zachodu słońca – śnieżna pokrywa będzie mieniła się feerią barw, zmieniając nawet banalne ujęcie w coś pięknego.


Doskonałym pomysłem są również nocne zdjęcia, na które warto zabrać ze sobą statyw. Możesz uchwycić piękny krajobraz oświetlony światłem księżyca (najlepiej bezchmurne niebo), a do tego ująć udekorowane świątecznie domy czy ulice miast. Podczas zdjęć wykonywanych nocą koniecznie skróć czas naświetlania i podnieś wartości ISO.Fantastyczne zdjęcia zimowe powstają również świeżo po opadach śniegu, który oblepia rośliny, drzewa, tworząc niezapomniany, bajkowy klimat. Koniecznie wybierz się na spacer i poszukaj ciekawych kadrów.Klasyczną fotografią w śniegu są zdjęcia narciarzy, snowboardzistów, dzieci jeżdżących na sankach i na łyżwach. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, należy ustawić odpowiedni czas naświetlania, by zdjęcie nie wyszło rozmyte. Świetne ujęcia wychodzą także przy zastosowaniu obiektywu szerokokątnego lub po ustawieniu długiej ogniskowej za pomocą funkcji zoom. Zimą wspaniale prezentują się także drobne detale, takie jak sople lodu zwisające z barierki, wzory namalowane przez mróz na szybie czy zamrożone owoce. Warto poszukać zależności do światła dziennego, które podkreśli wyjątkowość zdjęcia.Niezapomniane fotografowanie śniegu


Jeśli po raz pierwszy wybierasz się na plener fotograficzny w śniegu, możesz napotkać wiele przeszkód. Nie poddawaj się jednak i staraj się zmieniać wskazane ustawienia, aż dojdziesz do wprawy. Nigdy nie zapominaj o tym, że robienie zdjęć ma być przyjemnością, a nie męczarnią, dlatego ciesz się cudownym spacerem i pięknym krajobrazem zimowym, który może szybko zniknąć.


Udało ci się wykonać świetne zdjęcia? Koniecznie zamów z nich odbitki lub fotoobrazy i udekoruj nimi swój dom, by pochwalić się nowo zdobytymi umiejętnościami fotograficznymi.