Fotografia artystyczna, a fotografia użytkowa – najważniejsze różnice
Fotografie artystyczne potrafią zachwycić lekkością, inspirować zupełnie nowym spojrzeniem na otaczający świat, a nawet oburzać, gdy mają do przekazania coś ważnego. Na drugiej szali mamy fotografię użytkową, której celem jest promocja danego produktu czy usługi. Nie oznacza to jednak, że i ona nie zachwyca, nie wyzwala w widzu różnorakich emocji. Dowiedz się, jaka jest różnica między obiema dziedzinami i jak robić lepsze zdjęcia, w zależności od obranego przez ciebie kierunku. 

Fotografia artystyczna – co to jest 
Fotografia dzieli się na wiele różnych rodzajów, m.in. ze względu na typ fotografowanego przedmiotu, miejsce, a także przeznaczenie fotografii – wśród niej wyróżnia się właśnie fotografię artystyczną i użytkową. 


Fotografia artystyczna, inaczej fotografika, jest dziedziną sztuki, która wykorzystuje techniki fotografii jako medium artystyczne. Dzieła nie muszą powstawać za pomocą aparatu fotograficznego, ale również przy zastosowaniu tzw. luksografii. Zdjęcia artystyczne mogą być bardzo piękne, pobudzające wyobraźnię lub wręcz przeciwnie, celowo ukazujące brzydotę, odrzucające. 
Fotografia artystyczna jest często używana jako środek wyrazu dla twórców, którzy nie są z zawodu fotografami – są to zdjęcia nieklasyczne, niekomercyjne, które niosą określony przekaz. Takie prace można oglądać na wielu wystawach zbiorczych oraz indywidualnych organizowanych przez galerie sztuki i muzea.
Wśród prac zaliczanych do tej dziedziny znajdziemy zdjęcia koncepcyjne, typologie, portrety, krajobrazy, reportaże, fotomontaże, kolaże i inne.


Fotografia użytkowa – co to jest

Fotografia użytkowa, nazywana również produktową, ma promować daną usługę lub produkt. Zadaniem zdjęć jest ukazanie wybranego przedmiotu w jak najlepszym świetle, uwypuklając zalety, ale z zachowaniem wiarygodnego wyglądu. 
Tego typu zdjęcia są wykorzystywane np. do aukcji internetowych, na strony sklepów online, jako ilustracje do podręczników szkolnych. Fotografię użytkową dzieli się umownie na fotografię komercyjną i stricte użytkową – zdjęcia, plakaty, banery promujące firmę. 
Co ciekawe, fotografia użytkowa może być zaliczona do fotografii artystycznej i odwrotnie. 

Jak zostać fotografem artystą


Jeśli chcesz nauczyć się wykonywania zdjęć artystycznych, zacznij od opanowania własnego aparatu fotograficznego lub najważniejszych funkcji w smartfonie. Możesz oczywiście wykorzystać dodatkowe filtry czy aplikacje – tutaj nie ma żadnych ograniczeń. W przeciwieństwie do fotografii reportażowej, wszystkie chwyty są dozwolone. 
Następnie prześledź dorobek fotografów z całego świata, dzięki którym łatwiej będzie zrozumieć, czym naprawdę jest sztuka w kontekście robienia zdjęć. Poniżej przygotowaliśmy listę fotografów stanowiących doskonałą inspirację do stworzenia własnego warsztatu:
- Matt Klosowski,
- Maja Daniels,
- Amy Lomard,
- David S. Allee,
- Alex Coghe,
- Tomasz Lazur,
- Bang Sangyeok,
- Shaena Mallet,
- Richard Burniston,
- Angelo Musco,
- Ira Chernova,
- Betty Tompkins,
- Louise Parker.
Gdy zapoznasz się już z twórczością innych osób nadszedł czas na to, byś zastanowił się, co chcesz wyrazić poprzez swoje zdjęcia. Prawdziwy artysta nie wykonuje ich pod wpływem chwili i nie tworzy ideologii do już istniejących ujęć, ale szuka swojej wizji, problemu, który chce ukazać i dopiero zaczyna fotografować. 
Bardzo ważne jest wyjście ze standardowych przyzwyczajeń i nadawanie rzeczom, sytuacjom nowych znaczeń. Sztuka wymaga kreatywnego podejścia i operowania zarówno emocjami, jak i przekazem. Nie musisz tworzyć skomplikowanych ideologii – ważne jest to, by prace były spójne i przekazywały dokładnie to, co chcesz przekazać, otwierać pole do przemyśleń czy dyskusji.
Jak zostać artystą? Nie ma na to jednej prawidłowej odpowiedzi. Niektórzy mówią, że trzeba się z tym urodzić, inni, że jak wszystko jest to kwestią treningu. Nie poddawaj się, nawet jeśli twoje zdjęcia nie wyjdą takie, jak zamierzałeś – wszystko przyjdzie w swoim czasie. Nie myśl także o tym, jak ocenią cię inni – fotografie mają być opowieścią, przekazaniem wartości czy po prostu ciekawym ujęciem tematu i nie powinny być wykonywane pod tzw. „publikę”. 


Fotografia abstrakcyjna – trendy dla artystów

Jednym z istotnych nurtów w fotografii artystycznej jest fotografia abstrakcyjna, która wykorzystuje przedmioty i ich elementy do tworzenia mało oczywistych obrazów fotograficznych, łamiąc wszystkie schematy i koncepcje odzwierciedlania rzeczywistości. Może przedstawiać dosłownie wszystko – ludzi, krajobrazy, rośliny, zwierzęta, jednak często nie będą one możliwe do zidentyfikowania. Wbrew pozorom nie chodzi wcale o uchwycenie plamy i struktury, ale pokazanie czegoś zwyczajnego z niecodziennej perspektywy. Fotograf wykonujący abstrakcyjne ujęcia skupia się przede wszystkim na kolorze, fakturze, detalu i kształcie.
Mówiąc o fotografii abstrakcyjnej warto również przywołać fotografię surrealistyczną, która ma poprowadzić widza poza realistyczne ramy dzieła. Może ona ukazywać coś, co mogłoby się wydarzyć, obrazy z pogranicza jawy, wywołujące rozbawienie, zaintrygowanie, a nawet grozę. Surrealizm w swoim pierwotnym znaczeniu jako nurt w sztuce ma być wyrazem nieświadomego umysłu. Jednym z bardziej znanych fotografów abstrakcyjnych jest Józefów Robakowski.

Jak wykonywać bardziej abstrakcyjne i artystyczne zdjęcia w 5 krokach:

 

  1. Zmień kąt patrzenia na ten sam obiekt – spróbuj ustawić się w innym miejscu, nie patrzeć zawsze prosto przez wizjer, ale poszukaj niestandardowych kadrów. Spróbuj także manipulować perspektywą – wykonuj zdjęcia z perspektywy ptaka, żabiej, eksperymentując także z kadrowaniem obiektów.
  2. Przesuń punkt ostrości – nie musi znajdować się zawsze na środku.
  3. Zacznij obserwować światła i cienie – zwróć uwagę na oświetlenie zastane oraz to, które możesz wygenerować samodzielnie. Niekiedy przedmioty mają dłuższy cień, który doda fotografowanemu obiektowi nowego wyrazu.
  4. Zmieniaj nasycenie kolorów – fotografie artystyczne często są monochromatyczne, a także celowo przesycone i przerysowane. Wykonując zdjęcia możesz spróbować podkreślić jeden kolor lub jedną płaszczyznę barwną, by zmienić zupełnie wydźwięk fotografii. 
  5. Zamrożenie ruchu – fotografowie artyści korzystają także z zamrożenia ruchu wykonywanego przez ludzi, przedmioty itd. Kluczowym parametrem będzie w tym przypadku czas naświetlania.


Fotografia dla artystów

Czujesz, że chcesz rozwinąć swoje skrzydła i robienie zdjęć do domowych albumów nie daje ci wystarczającej satysfakcji? Wykorzystaj nasze wskazówki i spróbuj wyrazić siebie, swoje poglądy i zwrócić uwagę na ważne sprawy za pomocą zdjęć. Nie zapomnij się nimi pochwalić na swoich profilach społecznościowych i zamówić kilku odbitek z naszego fotolabu! W końcu twoje prace mogą być doskonałym pomysłem na zmianę dekoracji domu lub mieszkania.