Domowe studio fotograficzne – o czym musisz pamiętać?

Na domowe studio fotograficzne decyduje się wiele osób – dla jednych jest to forma hobby, a dla drugich możliwość dodatkowego zarobku, który z czasem może przerodzić się nawet w stałe źródło dochodów. Jak podejść do tematu, jeśli nie jesteś gotowy zainwestować w kosztowne wyposażenie i wynająć specjalną przestrzeń? Czytaj dalej, a dowiesz się, jak zrobić domowe studio fotograficzne dopasowane do tego, co będzie obiektem twoich zdjęć oraz jakie wyposażenie jest niezbędnym minimum.

Jak zrobić domowe studio fotograficzne? Zacznij od lokalizacji

Jeśli mieszkasz w dużym domu, być może jesteś w stanie przeznaczyć osobny pokój lub np. całe poddasze, które stanie się twoim studiem. Zanim jednak przejdziesz do działania, zadaj sobie jedno, podstawowe pytanie: co będzie tematem zdjęć? Jeśli chcesz fotografować niewielkie przedmioty, nie musisz aranżować osobnego pokoju – można powiedzieć, że będzie to nawet stratą przestrzeni. Z drugiej strony fotografowanie całej sylwetki ludzkiej wymaga pokoju o długości min. 5 m. Nie jest to mało, dlatego nie każdy będzie w stanie sobie na to pozwolić. Zakładając jednak, że masz na to miejsce, zadbaj o to, by pokój pod studio był przestronny, z dostępem do światła dziennego i możliwością szczelnego zasłonięcia okien. To ważne ze względu na zmieniające się w ciągu dnia warunki oświetleniowe. Zaplanuj nie tylko odpowiednią przestrzeń do fotografowania, ale także do przechowywania sprzętu w zależności od tego, czego będziesz używać. Fotografowie dziecięcy często mają mnóstwo rekwizytów, dlatego przydatna może być pojemna szafa lub dobrze zorganizowana komoda.

Jeśli fotografujesz okazjonalnie, możesz urządzić mobilne domowe studio fotograficzne. Wybierz pokój z meblami, które można łatwo przesunąć w inne miejsce, by zwolniła się niezbędna przestrzeń. Oczywiście tak jak wcześniej musisz zadbać o możliwość odcięcia światła naturalnego.

Podstawowe wyposażenie domowego studia fotograficznego czyli przygotuj kilka teł

Bez względu na to, czy urządzasz domowe mini studio fotograficzne, czy potrzebujesz znacznej ilości miejsca do fotografowania całej rodziny, podstawą będzie tło. Nawet jeśli fotografujesz jedzenie, zegarki, biżuterię, nie możesz się bez niego obyć. W zależności od twojego budżetu, postaw na gotowe tło fotograficzne dopasowując jego wygląd do potrzeb. Uniwersalne są produkty białe, jak i tzw. green screen, na który można nałożyć niemal dowolne efekty. Gotowe tła są najczęściej wykonane z polipropylenu i kosztują od kilkunastu do nawet kilkuset złotych, w zależności od grubości, nadruku, rozmiaru. Gramatura powinna wynosić przynajmniej 140 g/m2, by nie prześwitywała za nim ściana lub co gorsza domowe wyposażenie. Do teł potrzeby jest specjalny stojak, który umożliwia ich wygodne zawieszenie. Do powieszeni małych teł wystarczy ci często sznurek rozpięty między domowym wyposażeniem i para klamer.

Jeśli chcesz fotografować drobne przedmioty i starasz się ograniczyć wydatki, twoje domowe studio fotograficzne poradzi sobie z dużymi kartkami o różnych kolorach, wzorzystymi papierami pakunkowymi i innymi drobiazgami, które możesz przymocować np. do ściany.

Domowe studio fotograficzne – oświetlenie

Domowe studio fotograficznie nie może zaistnieć bez podstawowego oświetlenia. Niestety lampa błyskowa w aparacie często nie wystarczy – naturalne światło dzienne również nie posłuży przy półprofesjonalnej fotografii. Co będzie niezbędne? Jeśli planujesz wykonywać portrety, potrzebujesz przynajmniej stelaży z żarówką z białym/dziennym światłem i parasolką w białym kolorze, która subtelnie je rozprasza lub czarną, mającą je odbijać. Możesz zdecydować się także na softboxy, które są nieco bardziej kosztowne, ale za to większe i zapewniają lepszy dopływ światła. Jeśli chcesz od razu zadbać o szeroki wachlarz produktów, poszukaj zestawu lamp do studia wraz ze stelażami.

Nie chcesz od razu inwestować w profesjonalne oświetlenie? Przygotuj lampy stołowe, biurkowe, latarki czy halogeny, by stworzyć najlepszy „set-up”. Niezwykle istotna jest temperatura barwowa, która powinna odwzorowywać światło dzienne 5500 K.

Dodatkowe wyposażenie domowego studia fotograficznego

W studiu fotograficznym niezbędny będzie statyw – po aparacie to niemal niezbędne wyposażenie, szczególnie jeśli będziesz stosować długie czasy naświetlania. Statyw pozwala na wykonania bardzo ciekawych zdjęć z pomocą wężyka spustowego i samowyzwalacza.

Przy fotografii drobnych przedmiotów niezbędny jest bezcieniowy namiot do fotografowania, który nie kosztuje majątku. Można go wykonać samodzielnie, ale jeśli planujesz dłuższą przygodę z fotografią, będzie to konieczny wydatek. Dla wielu osób niezbędny jest także stół bezcieniowy. Jako, że jest to większy koszt, można wykonać go np. z plexiglasu, znajdując w sieci odpowiedni tutorial.

Domowe mini studio fotograficzne nie obejdzie się bez blendy odbijającej światło. Możesz wybrać np. niewielki zestaw z kilkoma blenadami, które mają tzw. dyfuzor niezbędny podczas fotografii plenerowej lub stworzyć je samodzielnie, wykorzystując kawałek białego brystolu lub styropianu. Do blend niezbędny jest statyw, gdyż jednoczesne fotografowanie i podtrzymywanie akcesorium pod odpowiednim kątem jest trudne do wykonania.

Domowe mini studio fotograficzne dla każdego

Bez względu na to czy urządzasz duże studio fotograficzne, w którym będziesz spędzać długie godziny, czy jedynie chcesz skompletować najważniejsze wyposażenie, które pozwoli ci wykonywać zdjęcia przedmiotów w swoim salonie, z nami będzie to o wiele prostsze. Liczymy na to, że po przeczytaniu tekstu wiesz już, jak podejść do tematu i co jest niezbędne. Jeśli potrzebujesz dodatkowych wskazówek, koniecznie przeczytaj inne wpisy na naszym blogu. Nie zapomnij zamówić odbitek cyfrowych ze swojej pierwszej sesji i powiesić je na ścianie domowego studio, by zawsze pamiętać ten wspaniały moment, w którym postawiłeś pierwszy duży krok w fotografii studyjnej. Nawet jeśli pozostanie ona twoim hobby, nowa dekoracja ścienna przyniesie ci mnóstwo miłych wspomnień.